Aktualności

Rosjanie stracili jedną trzecią sił lądowych od rozpoczęcia inwazji, twierdzi Ministerstwo Obrony

Od lutego Rosja straciła jedną trzecią swoich sił lądowych, twierdzi brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Stwierdzono, że przyczyną „znaczącego opóźnienia” rosyjskiej ofensywy w regionie Donbasu był chaos na rosyjskich flankach, w tym braki w kluczowym sprzęcie.

W aktualizacji wywiadu w niedzielę rano Ministerstwo Obrony stwierdziło: „Rosja nie osiągnęła znaczących zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatniego miesiąca, jednocześnie utrzymując stale wysoki poziom wyniszczenia. Rosja prawdopodobnie poniosła obecnie straty jednej trzeciej sił lądowych, które popełniła w lutym”.

Ministerstwo Obrony Narodowej dodało, że jest mało prawdopodobne, aby Rosja w ciągu najbliższych 30 dni dramatycznie przyspieszyła tempo rozwoju.

W sobotnim przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział: „Krok po kroku zmuszamy okupantów do opuszczenia naszej ziemi. Zmusimy ich do opuszczenia ukraińskiego morza”.

Gdy Putin wydaje kolejne ostrzeżenia, oczekuje się, że rząd Finlandii oficjalnie ogłosi zamiar przystąpienia do NATO w niedzielę, ponieważ partia rządząca w Szwecji odbywa decydujące spotkanie w celu omówienia wspólnego wniosku.

„Mam nadzieję, że będziemy mogli wysłać nasze aplikacje w przyszłym tygodniu razem ze Szwecją” – powiedziała premier Finlandii Sanna Marin.

Ministrowie spraw zagranicznych 30 państw członkowskich NATO odbędą w Berlinie dwudniowe rozmowy. Mają skoncentrować się na ofertach członkostwa dwóch krajów skandynawskich.

W sobotę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu niespodziewanie zgłosił zastrzeżenia, mówiąc, że „nie do przyjęcia i oburzające” jest to, że przyszli nowi członkowie NATO udzielali poparcia zdelegalizowanej kurdyjskiej grupie bojowników PKK.

Według wiceszefa NATO jest przekonane, że może przezwyciężyć sprzeciw członka NATO, Turcji i szybko przyjąć Finlandię i Szwecję.

Zastępca sekretarza generalnego NATO, Mircea Geoana, powiedział: „Turcja jest ważnym sojusznikiem i wyraziła obawy, które są poruszane między przyjaciółmi i sojusznikami. Jestem przekonany, że jeśli te kraje zdecydują się ubiegać się o członkostwo w NATO, będziemy mogli je powitać, znaleźć wszystkie warunki do osiągnięcia konsensusu”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button