Aktualności

Rozmowy z przyjaciółmi: zakulisowe spojrzenie na tworzenie nowego dramatu o Sally Rooney

Kiedy Rozmowy ze znajomymi zaczął kręcić w wiosenny dzień w Belfaście w zeszłym roku, nie do końca poszło zgodnie z planem.

„Pamiętam, że pierwszy dzień był czymś w rodzaju pukania na ringu bokserskim” — mówi reżyser Lenny Abrahamson. „Zawsze nienawidzę pierwszego dnia czegokolwiek. To trochę tak, jak pływanie w morzu: jest cudownie, gdy jesteś w środku, ale wchodzenie do wody jest okropne”.

Dokładnie rok po premierze ostatniego programu telewizyjnego, który współreżyserował, Normalni ludzie, nie ma nic takiego, jak twoja najnowsza praca okrzyknięta „triumfem pod każdym względem”, aby podnieść poprzeczkę.

Dodaj do tego fakt, że są tak blisko spokrewnieni – oba programy są adaptowane z powieści Sally Rooney w Dublinie – i nic dziwnego, że Abrahamson zbliżył się do pierwszego dnia zdjęć z takim samym niepokojem, jak ktoś na linii brzegowej lodowatego morza.

Alison Oliver gra Frances, niezręczną studentkę uniwersytetu, która zakochuje się w starszym, żonatym aktorze Nicku. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

Rozmowy ze znajomymi jest debiutem Rooneya i w przeciwieństwie do prostszej historii, która zawładnęła 62,7 milionami wyobraźni dwa lata temu, jest to złożona i wielowarstwowa opowieść o splątanych związkach czterech głównych bohaterów: uniwersytetu studenci Frances (Alison Oliver) i Bobbi (Sasha Lane) oraz małżeństwo Melissa (Jemima Kirke) i Nick (Joe Alwyn).

Mniej chodzi o romans, a bardziej o niewierność, a co za tym idzie, serial jest „trochę mroczniejszy i trochę zimniejszy” niż Normalni ludzie, jak to ujął Abrahamson.

„Pomiędzy tymi dwiema historiami istnieje rodzinne podobieństwo i próba złamania tego byłaby sztuczna” – mówi. „To Dublin, młodzi ludzie i skomplikowane relacje. Ale to jest jak wywołanie fotografii: kiedy ożywa, widać, że odcienie są zupełnie inne”.

Teraz dramat został wreszcie wydany w BBC Three, załoga odczuwa ulgę – podróż nie była łatwa.

„To było trudniejsze niż Normalni ludzie,” mówi Emma Norton, która pełniła funkcję producenta wykonawczego w obu programach. “Rozmowy ze znajomymi znacznie trudniej było się przystosować”.

Przerobienie „Rozmowy ze znajomymi” na ekranie

Skrypty rozpoczęły się na początku marca 2020 r., wcześniej Normalni ludzie wyemitował. „Istniało poczucie, że Normalni ludzie zapowiadało się gorąco, ale byliśmy przed szaleństwem” – mówi Mark O’Halloran, jeden z czterech scenarzystów serialu. „Już nad tym pracowaliśmy Rozmowy, więc nie wydawało się to wielkim przedsięwzięciem, które mogło to zrobić”.

Proces rozpoczął się od pokoju pisarzy Zoom. „To były dwa dni, kiedy zespół scenarzystów i producentów rozmawiali przez książkę” — wspomina. „To była bardzo swobodna dyskusja na temat jego mocnych stron – co naszym zdaniem dobrze przełoży się na telewizję – i gdzie naszym zdaniem należy to wzmocnić”.

Rozmowy ze znajomymi -- ??? ??? - Odcinek 102 -- , pokazany. (Zdjęcie: Enda Bowe/Hulu)
Producentka wykonawcza Emma Norton mówi, że podczas obsadzenia Nicka miała na myśli Joe Alwyna. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

Następnie stworzono prezentacje dla odcinków, które napisali, a O’Halloran zajął się odcinkami drugim, trzecim i dziewiątym. „Wtedy byłem już tylko ja przy biurku w domu, kreśląc i redagując”.

Zagłębiając się w pisanie swojej trzeciej powieściPiękny Świat, Gdzie Jesteś, Rooney tym razem nie był tak zaangażowany. „Nie miałem kontaktu z Sally”, mówi. „Ale czytała to, co napisaliśmy, i zawsze było to denerwujące, gdy słyszałeś, że otrzymała odcinek”.

Chcąc pozostać tak wiernym książce, jak to tylko możliwe, myśli, że przeczytał ją „40 razy”. „Miałem jej kartki na ścianach” — mówi. „Wziąłem też wszystkie dialogi z książki i umieściłem je w aktach. Próbowałem użyć albo tego dialogu, albo tak blisko niego, jak to tylko możliwe. Chciałem, żeby język był taki sam”.

Nie zawsze było to proste. Norton, który miał przegląd całego procesu redakcyjnego, dobrze pamięta wyzwania. „Perspektywa książki jest bardzo głęboko w głowie Frances, a bardzo mała jej część jest właściwie wyartykułowana [out loud],” ona mówi.

„Poinformowanie o tym na ekranie, a jednocześnie aktywowanie pozostałych trzech postaci, a nie tylko graczy w historii Frances, było prawdziwym balansowaniem. Zwłaszcza, że ​​nie wszystkie te informacje znajdowały się bezpośrednio w książce. Na przykład z tym, co myśli Melissa, tak naprawdę mieliśmy tylko to, jak Frances ją nam przedstawia. Więc naprawdę musieliśmy się zagłębić i pomyśleć o tym, co to było”.

Dlaczego wprowadzono zmiany z powieści „Rozmowy z przyjaciółmi”

W książce Melissa jest zarówno fotografką, jak i dziennikarką. W serialu jest eseistką. „Naprawdę podobał nam się pomysł, że obie Melissa i Frances były scenarzystami i że to był punkt połączenia i konfliktu między nimi” — mówi Norton. „Ale próbowaliśmy myśleć o kulturowych punktach odniesienia i walczyliśmy o znalezienie osoby, która uchwyciła te dwie kariery. Wydawało nam się nieco prostsze, gdyby miała tylko jeden obszar specjalizacji”.

Norton przyznaje, że oznacza to utratę aspektu Melissy obserwującej Frances i Bobbi poprzez ich fotografowanie. „Ale myślę, że Lenny [Abrahamson] bardzo chciała skupić się na jednym jej obszarze, a jej bycie eseistką stanowiło solidną podstawę dla jej postaci”.

Rozmowy ze znajomymi -- ??? ??? - Odcinek 101 -- , pokazany. (Zdjęcie: Enda Bowe/Hulu)
Alison Oliver i Jemima Kirke w planie zbudowanym przez scenografkę Annę Rackard. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

Zabrali również element pisania Melissy o Frances i Bobbi, zastępując go fabułą, w której prosi Frances, czy może zacytować swoją poezję w jej nadchodzącym zbiorze esejów. „Chcieliśmy znaleźć sposób, aby przyjaźń zaczęła się całkiem naturalnie, a nie była ona przedmiotem jej pracy” — wyjaśnia Norton.

Wymiana z Francji do Chorwacji na wyjazd grupy za granicę była bardziej praktyczna. „W większości miało to związek z liczbami Covida w tamtym czasie” — przyznaje. „Zastanawialiśmy się, czy kręcić w Chorwacji i powiedzieć, że to Francja, ale zdecydowaliśmy się na to po prostu zobowiązać, ponieważ francuska willa wakacyjna ma pewien kinowy punkt odniesienia, a to było trochę inne”.

Tymczasem Bobbi, która była Amerykanką, a nie Irlandką, była wyłącznie dlatego, że Texan Sasha Lane „czuła się dobrze”. „Miała świetną mieszankę tego, co Frances uważa za Bobbi – tę fajną, dojrzałą, niezniszczalną osobę – i to, czym jest pod tym”.

Znalezienie „Rozmowy ze znajomymi” rzucać

Zanim nadszedł czas na przesłuchania latem 2020 roku, Normalni ludzie wyemitował. „Stokrotka [Edgar Jones] i Paweł [Mescal] historia była w tym czasie na świecie, więc z punktu widzenia castingu było nią ogromne zainteresowanie” — wspomina Norton.

„Byliśmy dość otwarci na castingi; Nie miałam wybitnie silnego wizualnego obrazu tego, kogo chcieliśmy dla Frances i Bobbi”, mówi. „Chociaż nakręciłem film z Joe Alwynem – Pamiątka część II – i pamiętam, że myślałem, że jest w nim coś Nicka. Więc to bulgotało w mojej głowie.

Rozmowy ze znajomymi -- ??? ??? - Odcinek 104 -- , pokazany. (Zdjęcie: Enda Bowe/Hulu)
„Wiem, że będzie porównywane do Normalnych ludzi” — mówi reżyser Lenny Abrahamson. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

„Zarzucili sieć” na wiele postaci – rola Melissy trafiła do angielsko-amerykańskiej Jemimy Kirke za jej „charyzmę i moc” – ale znalezienie Frances z Irlandii było „naprawdę ważne”.

„Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas spodziewał się znaleźć kogoś tak nowego jak Alison, która dopiero co skończyła szkołę teatralną” – mówi. „Ale jest bardzo inteligentną aktorką, która potrafi zachować spokój Frances, nie tracąc przy tym intelektu i emocjonalnej głębi postaci”.

Filmowanie „Rozmowy ze znajomymi”

Zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku, kiedy Covid wciąż był wielkim bólem głowy dla firm produkcyjnych, a Belfast, gdzie głównie kręcili, wciąż był „miastem duchów”. Przejmowanie prawdziwych domów w sposób, w jaki to robili Normalni ludziee było nieopłacalne, więc scenograf Anna Rackard zbudowała scenografię dla domów zarówno Frances, jak i Melissy i Nicka.

Już pierwszego dnia dziecko „znaczącej” osoby w dziale kamer miało gorączkę, więc było członkiem załogi, a Abrahamson wspomina wiele „problemów z ząbkowaniem”, które pojawiły się wraz z oczekiwaniami i przygotowaniami, które odpowiadały rzeczywistości produkcja.

„Zajęło nam trochę czasu, zanim zastanowiliśmy się nad decyzjami, które podjęliśmy – od wyboru obiektywu po tempo i ton” – mówi. „Naciskaliśmy styl, który opracowaliśmy Normalni ludzie jeszcze dalej, pytając: jak prawdomówny i cichy możesz być, a mimo to zmuszać publiczność do oglądania?”

Abrahamson jest reżyserem, który wyraźnie przykłada dużą wagę do drobnych szczegółów. „W tym pierwszym odcinku, w którym cała czwórka je razem kolację, spędziliśmy dużo czasu nad konfiguracją miejsca, w którym mieli siedzieć” – mówi.

„Oczywistą rzeczą byłoby posadzenie Frances i Nicka naprzeciwko siebie, aby spojrzenia mogły płynąć. Ale mając ich obok siebie, poczuliśmy się tak, jakbyśmy czekali na przystanku obok kogoś, kogo nie znasz, a po drugiej stronie ulicy dzieje się coś dziwnego lub zabawnego, i to moment, w którym zastanawiasz się, czy zaryzykujesz żart.

„Więc był to pomysł, że dwie głowy spoglądają w przyszłość i stopniowo zwracają się ku sobie, ponieważ myślą: nie wiem dlaczego, ale jest coś fascynującego w tej drugiej bardzo cichej osobie”.

Rozmowy ze znajomymi -- ??? ??? - Odcinek 102 -- , pokazany. (Zdjęcie: Enda Bowe/Hulu)
Alison Oliver jest świeżo po ukończeniu szkoły teatralnej, a granie Frances to jej pierwsze doświadczenie w filmowaniu. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

Sesja składała się z długich dni – Abrahamson zwykle był na planie od 7 rano i pozostawał przez dwanaście godzin – i nie był wolny od wyzwań. „Sceny w dużych grupach były trudne, a sceny klubowe z poezją były dla mnie trudne, ponieważ są to trudne środowiska do kręcenia” – mówi.

Tymczasem w ciągu pięciu tygodni zdjęć w Chorwacji pogoda zmieniła się w najbardziej nieodpowiednim momencie. „Uwielbiają opowiadać o tym wietrze zwanym Bora, który zaczyna się o określonej porze roku” – mówi. „Na zawołanie, kiedy zaczęliśmy nasz tydzień zdjęć nocnych, zrobiło się naprawdę zimno i naprawdę wietrznie. I nikt z nas nie przyniósł żadnego sprzętu przeciwdeszczowego.

Przetrwanie nocnych burz wymagało, aby cała obsada i ekipa wrzucili się do dużego, ciemnego pomieszczenia wewnątrz budynku z piorunochronem. Tutaj – o ile nie rozbijali się i nie zasypiali na podłodze, jak można by się spodziewać o trzeciej nad ranem – odpoczywali godzinami grając w przedświatową grę słowną Spelling Bee, dopóki ktoś nie obejrzał prognozy pogody dał im OK.

„Praca z tą obsadą była jednak absolutną przyjemnością” – mówi Abrahamson. „Cztery z nich były blisko jako grupa, co było wspaniałe, ponieważ myślę, że czujesz to na ekranie. Czujesz jego brak, gdy go nie ma”.

Jak będą „Rozmowy ze znajomymi” porównać do „normalnych ludzi”?

Rozmowy ze znajomymi -- ??? ??? - Odcinek 104 -- , pokazany. (Zdjęcie: Enda Bowe/Hulu)
„Wiem, że znajdą się ludzie, którzy odnajdą [Conversations with Friends] frustrujące” — mówi producentka wykonawcza Emma Norton. (BBC/ Element Pictures/ Enda Bowe)

Ogromny sukces poprzednika jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem dla Rozmowy ze znajomymi. Podczas gdy program zmusił program do dużej oglądalności, jego szanse na dożycie tego szaleństwa są dość nikłe.

„Chciałbym, żeby wszyscy to pokochali” — mówi Norton. „Ale jestem całkiem realistyczny, jeśli chodzi o to, że jest to bardzo szczególny program. To bardziej dzieląca powieść niż Normalni ludzie w tym, że wszyscy mamy różne poziomy tolerancji dla niejednoznaczności i bałaganu.

„Jeśli lubisz, aby życie było czarno-białe, Rozmowy ze znajomymi prawdopodobnie cię zirytuje. Jeśli lubisz patrzeć, jak ludzie próbują zrozumieć sens swojego życia i odbijają się od siebie w bałaganiarski sposób, to będzie świetnie. Ale wiem, że będą ludzie, którzy uznają to za frustrujące”.

Abrahamson jest równie obiektywny. „Odbiór Normalni ludzie był tak intensywny, a wiele z tego prawdopodobnie miało związek z blokadą, więc nie spodziewam się, że poczujesz się tak samo” – mówi.

„I wiem, że to będzie porównywane [to Normal People]. To na pewno będzie porównywane. Ale to samo w sobie i jestem zadowolony z tego, co stworzyliśmy”.

Rozmowy ze znajomymi zaczyna się w BBC Three o 22:00 w niedzielę 15 maja.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button