Aktualności

Rząd zawiesza finansowanie NUS nad roszczeniami o antysemityzm i zastępuje alternatywną reprezentację studentów

Rząd wyłączył finansowanie i tymczasowo wycofał współpracę z Krajowym Związkiem Studentów w związku z obawami dotyczącymi serii zarzutów o antysemityzm.

Rząd twierdzi, że zarzuty o antysemityzm, które obejmują kilka lat, wywołały poczucie niepewności wśród żydowskich studentów w całym kraju, którzy martwią się, że systemowy antysemityzm w organizacji nie jest odpowiednio rozwiązywany.

„Jestem poważnie zaniepokojony słysząc o tak wielu doniesieniach o rzekomym antysemityzmie związanym z NHS” – powiedział sekretarz ds. edukacji Nadhim Zahawi.

Sekretarz ds. edukacji Nadhim Zahawi (zdjęcie: James Manning/PA Wire Photographer)

„Żydowscy studenci muszą mieć pewność, że jest to organ, który ich reprezentuje, i musimy być pewni, że organizacje studenckie, z którymi współpracujemy, mówią uczciwie w stosunku do wszystkich studentów, dlatego odłączamy się od NUS, dopóki problemy nie zostaną rozwiązane został zaadresowany”.

Dodał: „Na antysemityzm nie ma miejsca w naszym społeczeństwie i wyeliminujemy go, gdziekolwiek się pojawi”.

NUS zostanie usunięty ze wszystkich grup Departamentu Edukacji i zastąpiony alternatywną reprezentacją studentów, na przykład z panelu studenckiego Biura ds. Studentów lub z poszczególnych związków studenckich, aby zapewnić uczciwe odzwierciedlenie poglądów wszystkich studentów w rozmowach na temat szkolnictwa wyższego.

Departament Edukacji zwraca się do organów działających na zasadach rynkowych, w tym do Biura ds. Studentów, o podjęcie podobnych działań.

Potwierdził, że NUS nie otrzyma żadnego finansowania rządowego. Minister Szkolnictwa Wyższego i Szkolnictwa Wyższego Michelle Donelan napisała do Civica, organu wyborczego, który nadzorował wybory na prezydenta NUS, prosząc o więcej informacji na temat przebiegu procesu wyborczego.

Michelle Donelan powiedziała: „Jestem przerażona myślą, że studenci żydowscy czują się ostracyzmowani przez organizację, która powinna być głosem ich społeczności i orędownikiem równości dla wszystkich studentów.

„Chociaż była to decyzja, której Departament nie przyjął lekko, byliśmy pewni, że antysemityzm musi zostać wykorzeniony z sektora i traktujemy te zarzuty z najwyższą powagą.

Minister ds. szkolnictwa wyższego i dalszego, Michelle Donelan przemawia do delegatów podczas Wiosennej Konferencji Partii Konserwatywnej w Blackpool Winter Gardens w Blackpool, północno-zachodnia Anglia, 18 marca 2022 r. (Zdjęcie: Paul ELLIS / AFP) (Zdjęcie: PAUL ELLIS/AFP) przez Getty Images)
Minister Szkolnictwa Wyższego i Szkolnictwa Wyższego Michelle Donelan. (Zdjęcie: Paul Ellis / AFP)

„Chociaż nasze drzwi nie są zamknięte dla NUS, nasze przesłanie nie może być prostsze. Potrzebujemy zdecydowanych i skutecznych działań w odpowiedzi na te powtarzające się zarzuty o antysemickie zachowanie.

„Cieszymy się, że NUS zaczął reagować i jesteśmy gotowi ponownie z nimi współpracować, gdy zostaną podjęte wystarczające działania”.

NUS ogłosił w zeszłym miesiącu, że otwiera się na niezależne śledztwo po fali skarg ze strony żydowskich studentów.

Jednak Departament Edukacji twierdzi, że chociaż NUS wykazał chęć reagowania na obawy wyrażone przez ministrów, w tym rozpoczęcie procesu niezależnych dochodzeń, musi to prowadzić do „istotnych działań”.

Decyzja o wycofaniu się z NUS będzie poddawana przeglądowi, ponieważ organizacja wykaże, że odpowiednio rozwiązała te problemy.

Pan Zahawi powiedział: „Po początkowej odpowiedzi NUS na nasze obawy jestem przekonany, że są chętni do podjęcia działań i oczekują od nich dalszych aktualizacji”.

Departament Edukacji przytoczył szereg incydentów, które skłoniły go do podjęcia działań, w tym to, co powiedział, że jest „niedopuszczalną odpowiedzią” NUS na obawy związane z zaproszeniem rapera Lowkeya na konferencję w 2022 roku.

Zauważono, że raper miał historię wygłaszania komentarzy, które „powszechnie były postrzegane jako antysemickie”.

Prezydent NUS Larissa Kennedy miała zasugerować, aby żydowscy studenci oddzielili się w cichym miejscu przeznaczonym dla studentów neuroróżnorodnych, aby nie musieli go słuchać, co, jak powiedział Departament Edukacji, jest „całkowicie nie do przyjęcia”.

Departament zauważył, że nie był to pierwszy raz, kiedy NUS został uwikłany w kontrowersje dotyczące rzekomego antysemityzmu, w tym śledztwo w 2005 roku.

NUS wyraził rozczarowanie, że rząd ogłosił swój krok w komunikacie prasowym, zamiast starać się bezpośrednio z nim współpracować.

Rzecznik NUS, który twierdzi, że reprezentuje siedem milionów studentów, powiedział, że w przyszłym tygodniu wyznaczy QC w porozumieniu z Unią Studentów Żydowskich w celu przeprowadzenia dochodzenia.

„Staraliśmy się podjąć śledztwo w poważny i właściwy sposób i współpracujemy ze Związkiem Studentów Żydowskich na każdym kroku” – powiedział rzecznik.

„Po wyznaczeniu QC będziemy mogli aktualizować proces i harmonogram. Z niecierpliwością czekamy na konstruktywną współpracę z rządem w tej sprawie”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button