Rozrywka

Sekrety chińskiej celi śmierci, od egzekucji „vanów śmierci” po pokazy na stadionach

W nowym szokującym raporcie Amnesty International ostrzegła, że ​​rząd chiński potajemnie wykonuje egzekucje na tysiącach swoich obywateli.

Raport zatytułowany „Wyroki śmierci i egzekucja 2021” został wyczerpująco opracowany przez organizację charytatywną i stwierdził, że liczba egzekucji na świecie wzrosła o 20% w 2021 roku.

Twierdzi, że Iran odpowiadał za największą część wzrostu w latach 2020-2021, dokonując egzekucji co najmniej 314 osób za przestępstwa tak małe, jak posiadanie niektórych narkotyków.

Jednak raport sugeruje również, że Chiny potajemnie dokonały egzekucji co najmniej 1000 własnych obywateli, ale „utrzymywały liczby w tajemnicy”.

W raporcie czytamy: „Chiny nie opublikowały jeszcze żadnych danych dotyczących kary śmierci, jednak dostępne informacje wskazują, że każdego roku tysiące ludzi zostaje straconych i skazanych na śmierć.

Chińska policja paraduje z grupą 15 skazanych przestępców, którzy mają zostać skazani w 2004 roku (Zdjęcie: Getty Images) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

„Amnesty International ponawia apel do władz chińskich o opublikowanie informacji o stosowaniu kary śmierci w Chinach”.

W 2021 r. eksperci ds. praw człowieka oszacowali, że „tysiące” każdego roku otrzymują karę śmierci w Chinach, a wskaźnik skazań wynosi 99%.

Ludzie mogą zostać straceni za czyny takie jak morderstwo, posiadanie narkotyków, a nawet przestępstwa gospodarcze, takie jak korupcja z użyciem plutonów egzekucyjnych i śmiertelnych zastrzyków, które są preferowanymi metodami zabijania.

Pokaz chińskiej policji grupy hardkorowych skazańców na wiecu skazującym w 2004 roku (Zdjęcie: AFP przez Getty Images)

W 2021 r. eksperci ds. praw człowieka oszacowali, że „tysiące” każdego roku otrzymują karę śmierci w Chinach, a wskaźnik skazań wynosi 99%.

W tamtym czasie badacz Amnesty International z Amnesty International, Kai Ong, twierdził, że Chiny zorganizowały masowe wiece, aby ogłosić, że ludzie zostali skazani na śmierć.

Powiedziała: „Rząd chiński nadal postrzega stosowanie kary śmierci jako skuteczny środek odstraszający od przestępstw.

„Każdego czerwca samorządy często organizują masowe wiece, w których uczniowie, nauczyciele i opinia publiczna są zapraszani, aby byli świadkami sądu wymierzającego karę śmierci osobom skazanym za przestępstwa narkotykowe”.

Publiczne skazanie 55 osób na stadionie – niektóre z nich zostały wywiezione na śmierć (Zdj .: Reuters) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

Mobilne furgonetki umożliwiają egzekucję więźniów bez konieczności transportu ich do więzienia od 2003 roku, powiedziała Amnesty.

Mówi się, że egzekucje plutonów egzekucyjnych są kontynuowane pomimo oficjalnych twierdzeń, że nie nastąpią od 2010 roku.

Pani Ong dodała: „Chociaż rząd chiński stosuje politykę zabijania mniejszej liczby osób, zabijając ostrożnie, postrzega również stosowanie kary śmierci jako skuteczny środek odstraszający od poważnych przestępstw, zwłaszcza przestępstw związanych z narkotykami.

„Jest mało prawdopodobne, aby liczba nowych wyroków śmierci i egzekucji znacznie spadła w najbliższej przyszłości”.

Chińska policja pokazuje skazańców na wiecu skazującym we wschodniochińskim mieście Wenzhou w 2004 roku (Zdjęcie: AFP przez Getty Images)

Doniesiono, że skazani w kraju są wpychani do furgonetek śmierci i zabierani do Death Row, gdzie są wstrzykiwani.

Podobno narządy są następnie pobierane od więźniów i wykorzystywane do eksperymentów naukowych.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi wiadomościami, zapisz się do jednego z naszych biuletynów tutaj.

Przeczytaj więcej powiązanych artykułów Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button