Rozrywka

Seth MacFarlane oddaje hołd późnej aktorce „Orville” i „Star Trek”

Najważniejsza Lisa Banes jako Doktor Renhol w „Star Trek: Deep Space Nine”.

Seth MacFarlane i jego program „The Orville” w ostatnim odcinku oddali hołd zmarłej aktorce Lisie Banes, która pojawiła się w serialu sci-fi/komediodramacie jako postać Speria Balask i, jak wielu stałych bywalców „Orville”, powracających aktorów, i gościnnie, również odcisnął piętno na serii „Star Trek”. Według New York Times Banes zmarła 14 czerwca 2021 r., 10 dni po tym, jak została uderzona i poważnie ranna przez skuter w Nowym Jorku. Miała 65 lat.

W związku z przeprowadzką z FOX do Hulu, a także opóźnieniami spowodowanymi pandemią, trzeci sezon „The Orville” był już od jakiegoś czasu zakończony. Banes została nie tylko uhonorowana w 23 czerwca 2022 odcinku serialu, który został zatytułowany „Łagodny deszcz” i był czwartą odsłoną sezonu, ale także zadebiutowała w nim jako Balask. W niecodziennym posunięciu tytułowa karta z dedykacją dla aktorki pojawiła się na początku odcinka. Większość programów i filmów przedstawia takie hołdy po ostatniej scenie i przed pojawieniem się napisów końcowych. Karta tytułowa głosiła: „Pamięci Lisy Banes, 1955-2021” i była napisana białą na ciemnym, usianym gwiazdami tle. „The Orville” uhonorował Norma Macdonalda w podobny sposób podczas premiery trzeciego sezonu „Electric Sheep”. Macdonald, który wypowiedział postać Yaphit, zmarł 14 września 2021 r.

Banes wystąpił z dwoma gościnnymi występami w „The Orville”

Hulu „The Orville” składa hołd aktorce Lisie Banes.

Na wiele lat przed jej pojawieniem się w „The Orville” w 1994 roku, według Memory Alpha, Banes wystąpiła gościnnie w odcinku „Equilibrium” trzeciego sezonu „Star Trek: Deep Space Nine”. Zagrała postać o imieniu Dr Renhol. Memory Alpha opisuje dr Renhola jako „Trill i członka Komisji Symbiozy w 24 wieku. W latach sześćdziesiątych XX wieku, kiedy Jadzia Dax przez trzy lata była inicjatorką Trill, Renhol była zaangażowana w jej ocenę na terenie kampusu Komisji. W 2371 Renhol ponownie powitał Daxa. Niestety, powrót Jadzi do domu był spowodowany niezdiagnozowanym schorzeniem, które zagrażało symbiontowi Dax. Renhol początkowo przepisał zastrzyki, które miały zwiększyć poziom izoboraminy u Jadzi. Kiedy to podejście nie powstrzymało zagrożenia dla symbionta, Renhol chciał usunąć Dax i połączyć go z innym gospodarzem, wiedząc, że ta procedura zabije Jadzię. Decyzja Renhol nie była jednak podyktowana medycznymi potrzebami sprawy, ale jej chęcią zachowania w tajemnicy faktu, że symbionty mogą zostać połączone z dużo szerszym segmentem populacji, niż było to powszechnie znane.

„Symbiont przeżywał retrospekcje w wyniku awarii bloku pamięci, bloku utworzonego przez Komisję w celu ukrycia faktu, że symbiont był kiedyś połączony z nieodpowiednim gospodarzem, Joranem Belarem”, Ciąg dalszy biografii postaci z pamięci Alpha. „Benjamin Sisko i Julian Bashir odkryli motywy Renhola i zagrozili ujawnieniem tajemnicy Komisji, jeśli nie zrobi się wszystkiego, co możliwe, by uratować Jadzi. Renhol ustąpił, a Jadzia ostatecznie wyzdrowiała po tym, jak pozwolił, by blokada pamięci zawiodła, a wspomnienia Jorana o połączeniu stały się częścią jej połączonej osobowości.

Internetowa baza danych filmów zawiera 85 filmów i filmów dla Banesa, datowanych na rok 1984, począwszy od filmu „The Hotel New Hampshire”. Inne występy to: „Koktajl” (jako dziewczyna postaci Toma Cruise’a), „Proces Rosie O’Neill”, „Frasier”, „Boston Legal”, „The Good Wife”, „Gone Girl”, „Nashville” i oni.” The New York Times opisał ją jako „wszechstronną aktorkę, która w latach 80. zyskała rozgłos na nowojorskiej scenie”, a gazeta odwoływała się do takich napisów scenicznych, jak „Look Back in Anger” (w którym zagrała żonę innej przyszłości „ gościnnie w Star Trek Malcolm McDowell), Isn’t It Romantic, Rumors (jej debiut na Broadwayu), Arcadia, Present Laughter i The Niceties.

MacFarlane złożył hołd Banesowi na Twitterze

Jestem głęboko zasmucona wiadomością o odejściu Lisy Banes. Mieliśmy szczęście pracować z nią w zeszłym roku przy The Orville. Jej sceniczną prezencję, magnetyzm, umiejętności i talent dorównywała jedynie jej niezachwiana życzliwość i łaskawość wobec nas wszystkich. Ogromna strata…

— Seth MacFarlane (@SethMacFarlane) 15 czerwca 2021 r

Seth MacFarlane, po śmierci Banesa, przekazał pochwały i kondolencje w poście na Twitterze: „Jestem głęboko zasmucony wiadomością o odejściu Lisy Banes. Mieliśmy szczęście pracować z nią w zeszłym roku przy „The Orville”. Jej sceniczną prezencję, magnetyzm, umiejętności i talent dorównywała jedynie jej niezachwiana życzliwość i łaskawość wobec nas wszystkich. Ogromna strata…”

Według internetowej bazy danych filmów widzowie nie widzieli ostatniego z Banes jako Speria Balask w „The Orville”. Aktorka pojawi się w jeszcze jednym odcinku, zatytułowanym „Future Unknown”, który zostanie wyemitowany jeszcze w tym sezonie. Według New York Times, Banes pozostawiła żona Kathryn Kranhold, brat Evan Sinclair i macocha Joan Banes.

Więcej ciężkich w Star Trek News

Wczytuję więcej artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button