Aktualności

Shireen Abu Akleh: „Mój idol został zabity na moich oczach”, mówi dziennikarz, który był świadkiem zabójstwa na Zachodnim Brzegu

Shatha Hanaysha usiłowała znaleźć słowa, by opisać moment, w którym jej idolka, dziennikarka Al Jazeera, Shireen Abu Akleh, upadła na ziemię po postrzeleniu, zaledwie kilka centymetrów od niej.

„Chciałam tylko dostać się do Shireen, potrząsnąć nią, dowiedzieć się, czy żyje, ale wokół mnie strzelano” – powiedziała i.

„Po raz pierwszy zobaczyłem kogoś zabitego w pobliżu. To było dla mnie naprawdę trudne.

Moment ten został uchwycony na wideo, pokazując 29-letnią panią Hanysha, niezależną palestyńską dziennikarkę, przykucniętą pod ścianą i nie mogącą dosięgnąć martwego ciała pani Abu Akleh. Niepokojące nagranie pokazuje panią Hanysha zamrożoną ze strachu, gdy w ich kierunku wystrzeliwane są kolejne kule.

Palestyńska dziennikarka Shatha Hanaysha patrzyła, jak jej kolega i idol Abu Akleh umiera, gdy w ich kierunku padły strzały (zdjęcie: Issam Rimawi/Anadolu Agency via Getty Images)

Dwóch dziennikarzy było w środę na przedmieściach Dżeninu na okupowanym Zachodnim Brzegu, aby donieść o izraelskim nalocie wojskowym. Oboje nosili kamizelki ochronne z napisem „prasa”.

To właśnie ten sprzęt ochronny, który według pani Hanaysha ochroni ich przed niebezpieczeństwem, ponieważ było dla niej nie do pomyślenia, aby dziennikarze znaleźli się pod ostrzałem.

Jej wiara była tak silna, że ​​kiedy pani Abu Akleh upadła na ziemię, pani Hanaysha pomyślała, że ​​po prostu się potknęła.

„Czekałem, aż podejdzie, widziałem, jak upada, ale nie zdawałem sobie sprawy, że została postrzelona” – powiedziała.

„Próbowałem do niej zadzwonić, obudzić ją. Po kilku minutach zobaczyłem krew na ziemi i wtedy zacząłem krzyczeć.”

Pani Abu Akleh, bardzo szanowana w Palestynie dziennikarka, której niezachwiane relacje zyskały miliony zwolenników z całego Bliskiego Wschodu, zmarła po strzale w głowę, powiedział palestyńskie ministerstwo zdrowia, wywołując potępienie i wylew żalu z całego kraju. świat.

To zdjęcie z pliku informacyjnego, otrzymane od byłej koleżanki dziennikarki telewizyjnej Al-Dżazery, nieżyjącej już weteranki, Shireen Abu Aqleh, pokazuje jej reportaż dla katarskiego kanału informacyjnego z Jerozolimy w dniu 22 maja 2021 r. – Al-Jazeera powiedziała, że ​​51-letnia Abu Aqleh jest Wybitna postać w arabskim serwisie informacyjnym kanału została zastrzelona przez izraelskie wojska na początku 11 maja 2022 r., kiedy relacjonowała nalot na obóz uchodźców w Jenin na okupowanym Zachodnim Brzegu.  Premier Izraela Naftali Bennett powiedział, że tak było "prawdopodobne" że zabił ją palestyński ostrzał.  (Zdjęcie: HANDOUT / AFP) / OGRANICZONE DO UŻYTKU REDAKCYJNEGO - UZNANIE OBOWIĄZKOWE "ZDJĘCIE AFP / " - BEZ MARKETINGU BEZ KAMPANII REKLAMOWYCH - DYSTRYBUOWANE JAKO USŁUGA DO KLIENTÓW (Zdjęcie -/HANDOUT/AFP przez Getty Images)
51-letnia Shireen Abu Akleh była wybitną postacią w arabskim serwisie informacyjnym Al Jazeery (zdjęcie: AFP via Getty Images)

51-latka stała się powszechnie znana jako synonim relacji Al Jazeery z życia pod okupacją podczas jej ponad dwóch dekad reportaży na terytoriach palestyńskich. Pani Hanaysha pamięta, jak oglądała ją w telewizji podczas drugiej intifady, czyli powstania, które zabiło tysiące ludzi, w większości Palestyńczyków.

„Była moim idolem, kiedy byłam małą dziewczynką. Marzyłam, żeby dorosnąć i zostać Shireen pewnego dnia” – powiedziała, tłumiąc łzy.

„Nie rozumiem, dlaczego mój idol został zabity na moich oczach”.

Pani Hanaysha powiedziała, że ​​nie ma wątpliwości, że izraelscy żołnierze zabili jej wzór do naśladowania, ponieważ nie było innego kierunku, z którego leciała kula poza ich kierunkiem.

Palestyńscy żałobnicy niosą trumnę zabitej dziennikarki Al-Dżazira, Shireen Abu Akkel, z kościoła w kierunku cmentarza, podczas procesji pogrzebowej w Jerozolimie, 13 maja 2022 r. - Abu Akleh, która została zastrzelona 11 maja 2022 r. podczas relacjonowania nalot na okupowany przez Izrael Zachodni Brzeg, była jedną z najwybitniejszych postaci arabskich mediów i powszechnie chwalona za odwagę i profesjonalizm.  (Zdjęcie: RONALDO SCHEMIDT / AFP) (Zdjęcie: RONALDO SCHEMIDT/AFP za pośrednictwem Getty Images)
Palestyńscy żałobnicy niosą trumnę zabitej dziennikarki z kościoła w kierunku cmentarza podczas procesji pogrzebowej w Jerozolimie (fot. Ronaldo Schemidt/AFP via Getty Images)

Powiedziała, że ​​kiedy ona, pani Abu Akleh i dwóch innych dziennikarzy – w tym Ali Samood, który również został ranny w tym incydencie – zbliżyli się do obszaru samochodem, specjalnie zatrzymali się w miejscu, w którym mogli być widoczni dla sił izraelskich, aby wyjaśnić że byli członkami prasy.

Izrael początkowo zaprzeczył, że jego siły zabiły panią Abu Akleh, mówiąc, że mogła zostać zabita przez palestyński ogień podczas strzelaniny w Jenin. Jednak urzędnik z Izraelskich Sił Obronnych (IDF) powiedział: dziennik „Wall Streetpod warunkiem zachowania anonimowości, że izraelskie wojsko bada możliwość, że jeden z żołnierzy zabił weterana reportera.

Izraelskie naloty na Zachodni Brzeg często wywoływały starcia i zwiększyły liczbę Palestyńczyków zabitych przez siły izraelskie lub uzbrojonych cywilów od początku roku do co najmniej 42.

Izraelska policja walczyła z palestyńskimi żałobnikami, owiniętymi wokół trumny Abu Akleh na początku jej procesji pogrzebowej w Jerozolimie w piątek, gdzie funkcjonariusze zaatakowali ogromne tłumy i prawie spowodowały, że grupa niosąca jej trumnę upuściła trumnę.

Pani Hanaysha powiedziała, że ​​zawsze będzie cenić wspomnienia związane z pracą u boku pani Abu Akleh i że wróciła na miejsce swojej śmierci w piątek, aby kontynuować swoją relację, „ponieważ tak by zrobiła Shireen”.

„Tego ranka była bardzo szczęśliwa, przyszła do nas i powiedziała dzień dobry, pamiętam jej ostatni uśmiech do nas” – powiedziała.

„Zawsze się nią zachwycałem, zawsze była miła i słodka.

„Wiele matek zamordowanych palestyńskich dzieci poszło na pogrzeb, żeby się pożegnać, powiedzieć światu, że stała przy ich zamordowanych dzieciach. To właśnie jest wspaniała cecha Shireen: jest z nami cały czas żywa”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button