Aktualności

Sojusznik Putina grozi śmiercią niemieckiego dziennikarza reporterskiego z Ukrainy

Aleksiej Żurawliow, członek rosyjskiej Dumy i sojusznik rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, zagroził niedawno, że zabije niemieckiego reportera, który relacjonował wojnę rosyjsko-ukraińską.

Odkąd Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę 24 lutego, Kreml rozprawia się z wolną prasą i wolnością słowa w Rosji, a ci, którzy wyrażają sprzeciw wobec wojny, są prześladowani. Tymczasem wspierana przez Kreml telewizja stała się kluczowym dystrybutorem prowojennej propagandy, często przedstawiającej groźby wobec Zachodu.

Podczas wystąpienia w rosyjskim programie informacyjnym 60 minutŻurawlow – lider partii proputinowskiej Rodiny – zagroził Björnowi Stritzelowi, reporterowi niemieckiego serwisu informacyjnego Bild, który relacjonował wojnę z Ukrainy. Nagranie wideo z jego wypowiedziami zostało opublikowane na Twitterze przez dziennikarkę Julię Davis, która monitoruje rosyjską propagandę.

„Nie obchodzi mnie to, chcę powiedzieć temu nazistowi: B****, wszyscy przyjdziemy i zabijemy was wszystkich” – powiedział w filmie, który został przetłumaczony przez Davisa.

Jego uwagi spotkały się jednak z pewnym odzewem ze strony rosyjskiego gospodarza telewizji Jewgienija Popowa, który zbeształ go za „grożenie ludziom w naszym programie”.

„To są dziennikarze. To są propagandyści, ale nie bądźmy tacy. Nie zabijajmy nikogo” – powiedział.

Mimo to Zhuravlyov powiedział, że „mniej obchodzi” go grożenie zabiciem dziennikarzy, mimo że celowe namierzanie i zabijanie dziennikarzy uważanych za cywilów jest uważane za naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. Jednak w ostatnich miesiącach Rosja stanęła w obliczu zarzutów o zbrodnie wojenne, w tym ukierunkowane ataki na dziennikarzy i innych cywilów, a kilkanaście organizacji prowadzi dochodzenie w sprawie rzekomych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie.

Aleksey Zhuravlyov grozi, że zabije niemieckiego dziennikarza
Aleksey Zhuravlyov, kluczowy sojusznik Putina, zagroził, że zabije niemieckiego reportera Björna Stritzela, który donosił o wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Władze w Rosji, gdzie wolność słowa od dawna uważana jest za restrykcyjną, rozprawiły się z dysydentami podczas wojny na Ukrainie. Powyżej zwolennik uwięzionego rosyjskiego dziennikarza Iwana Safronowa zostaje aresztowany w Moskwie 7 lipca 2020 r.
DIMITAR DILKOFF/AFP przez Getty Images

W oświadczeniu do Newsweek, Stritzel potępił groźby rosyjskiego prawodawcy.

„Wiele mówi o rosyjskim społeczeństwie, że takie dziwactwa są ich główną wiadomością. Podczas gdy groźby pod adresem ludzi Zachodu, takich jak ja, są dobre dla śmiechu, ważniejsze jest, aby pamiętać, że reżim, który zatrudnia tych żałosnych klaunów, torturuje i zabija Ukraińców na co dzień i więzi dzielnych rosyjskich dziennikarzy, takich jak Władimir Kara-Murza, lub mordują ich tak, jak zrobili to z Anną Politkowską” – napisał.

Gospodarze Bild, podczas własnej transmisji, potępili Zhuravlyova za grożenie jednemu z nich.

„Przestraszyliśmy się tutaj, gdy zobaczyliśmy, co robią rosyjscy propagandyści i sposób, w jaki mówią o naszym niesamowitym korespondencie” – powiedział jeden z gospodarzy, który dodał, że groźba była następstwem raportu Stritzela o tym, jak wojska ukraińskie użyły dostarczonych przez Niemcy haubic. fronty ich obrony.

Dziennikarze zabici w wojnie na Ukrainie

Od czasu inwazji zginęło kilku dziennikarzy z Ukrainy i zagranicznych reporterów. Wojskom rosyjskim postawiono zarzuty egzekucji Maksa Levina, reportera ukraińskiego serwisu Left Bank. Według śledztwa w sprawie jego śmierci przeprowadzonego przez organizację Reporterzy bez Granic, rosyjscy żołnierze mogli go torturować przed zabiciem go.

Inni dziennikarze, którzy mają zostać zabici na Ukrainie, to Brett Renaud, amerykański filmowiec, który został zastrzelony przez rosyjskie wojska poza Kijowem; Yevhenii Sakun, ukraiński operator kamery, zginął, gdy siły rosyjskie ostrzelały wieżę telewizyjną w Kijowie; Pierre Zakrzewski, kamerzysta Fox News, zginął, gdy jego pojazd znalazł się pod ostrzałem pod Kijowem; Oksana Baulina, rosyjska dziennikarka zabita w Kijowie; Mantas Kvedaravičius, litewski filmowiec zabity w Mariupolu; oraz Frédéricd Leclerc-Imhoff, francuski dziennikarz zabity podczas relacjonowania akcji ewakuacji ludności w regionie Ługańska.

Newsweek skontaktował się z rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button