Aktualności

Spamowa historia o człowieku łapiącym ospę małpy ze skutera zablokowana na Twitterze

Popularna historia o ospie małp została w tym tygodniu usunięta z Twittera, a wielu użytkowników najwyraźniej kopiuje i wkleja to samo stwierdzenie, że zarazili się wirusem ze skutera.

Jak donosi Huffington Post, historia jest taka, że ​​autor tweeta spotkał się niedawno z kimś, kto sprzedawał elektryczny skuter. Po spotkaniu ze sprzedawcą i wypróbowaniu skutera postanowili go kupić i drogi dwojga ludzi się rozeszły.

Mniej więcej tydzień później kupujący zaczął się źle czuć. Jednak wiele testów COVID PCR okazało się negatywnych.

Przypadkowo kupujący zauważa, że ​​w oponach jego hulajnogi jest powietrze, więc ponownie zwraca się do sprzedawcy z prośbą o poradę, jak je napompować. Podczas tej rozmowy sprzedawca wspomina, że ​​niedawno zdiagnozowano u nich ospę małp.

Ospa małp
Na tym połączonym obrazie Wiele elektrycznych e-skuterów i wstawka rąk Monkeypox.
iStock/Getty Images

Kupujący udaje się następnie do lekarza, który potwierdza, że ​​on również zachorował. „Czy to możliwe, że zaraziłem się w 15-minutowym kontakcie, w którym witaliśmy się tylko uściskiem dłoni?” czyta jeden z tweetów.

Kupujący twierdzi, że powiedziano mu, że „najbardziej prawdopodobną” przyczyną infekcji było przeniesienie wirusa do swojego ciała po dotknięciu uchwytów skutera, na których mógł znajdować się wirus.

Jeden użytkownik zyskał tysiące polubień dzięki opublikowaniu, co mogło być oryginalną historią, chociaż najwyraźniej zostali zawieszeni przez Twittera, a wątek nie jest już widoczny.

Nie wiadomo dlaczego.

Osoba na skuterze
A stock photo prysznic osoba posiadająca kierownicę skutera. Według niedawnej, wirusowej historii na Twitterze, ktoś zachorował na małpią ospę po zakupie skutera od sprzedawcy, który zarażał małpą ospą.
doble-d/Getty

Jak wspomniano, ten sam wątek, a przynajmniej jego pierwszy tweet, został opublikowany przez wiele osób. Niektóre z nich mają oczywiście być żartem, w którym aspekty fabuły zastąpiono nowymi szczegółami.

Jeden z użytkowników Twittera, matematyk z The National University of San Marcos, opublikował kolaż zdjęć z kilku zrzutów ekranu z historii powtarzanej przez różnych użytkowników.

Tegoroczna epidemia ospy małpiej na Zachodzie skoncentrowała się wśród społeczności mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami (MSM), co sugeruje, że seks jest czynnikiem przenoszenia — chociaż ważne jest, aby pamiętać, że każdy może zarazić się ospą małpią, i to niekoniecznie poprzez seks.

Niezależnie od tego, czy historia jest prawdziwa lub kto ją pierwotnie opublikował, wielu ekspertów od wirusów powiedziało: Newsweek że sytuacja jest prawdopodobna.

Jimmy Whitworth, profesor międzynarodowego zdrowia publicznego w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, powiedział: „Jest prawdopodobne, że to [person] zaraził się w ten sposób.

„Wiemy, że infekcja rozprzestrzenia się poprzez kontakt, w tym dotykanie wspólnych przedmiotów, takich jak sztućce i pościel. Kierownice skuterów mogą należeć do tej kategorii. Ale jest to mało prawdopodobne, ponieważ uważamy, że wirus nie przetrwa długo na powierzchniach.

„Zazwyczaj rozprzestrzenia się przez kontakt ze skórą lub kropelki oddechowe, co wydaje się bardziej prawdopodobnymi sposobami rozprzestrzeniania się w tym spotkaniu. Czy na przykład podali sobie ręce?

„Rozmieszczenie przypadków w tej epidemii potwierdza ten pogląd. Wydaje się, że jak dotąd nie zgłoszono żadnych przypadków poprzez przypadkowy kontakt po prostu przez dotknięcie powierzchni”.

Jason Mercer, profesor biologii komórek wirusowych na Uniwersytecie Birmingham w Wielkiej Brytanii, również powiedział: Newsweek rzekoma sytuacja jest „możliwa, ale uważam, że jest to zdarzenie o bardzo małej szansie”.

Dodał, że nie wiadomo, ile wirusa jest potrzebne, aby ludzie zostali zarażeni.

„To prawdopodobnie wymagałoby, aby zarażona osoba ze zmianą dotknęła obiektu ze zmianą, pozostawiając zainfekowany materiał, który niezainfekowana osoba dotknęła lub podniosła wystarczającą ilość, aby następnie się zarazić” – powiedział.

„Małpia ospa może być przenoszona przez formy i wirusy ospy, [and] ogólnie są bardzo stabilne w środowisku. Jednak większość infekcji wywołanych przez fomit występuje między osobami, które miały stały lub bliski kontakt z zarażonymi osobami lub przedmiotami, z których często korzystają osoby zarażone”.

Inny wirusolog powiedział: Newsweek nie było wystarczających informacji, aby z całą pewnością stwierdzić, w jaki sposób pacjent mógł się zarazić, ponieważ kropelki z dróg oddechowych podczas konwersji ze sprzedawcą również byłyby możliwą drogą zakażenia w zależności od tego, jak długo rozmawiali.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), małpia ospa może przenosić się na każdego poprzez bezpośredni kontakt z zakaźną wysypką lub płynami ustrojowymi, dotykając przedmiotów, tkanin lub powierzchni, które zostały dotknięte przez osobę z ospą małpią, oraz kontakt z wydzielinami dróg oddechowych.

Intymny kontakt, taki jak seks, przytulanie, całowanie lub długotrwały kontakt twarzą w twarz, to również sposoby rozprzestrzeniania się wirusa.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button