Aktualności

Stopy oszczędności: dlaczego oszczędzający w Wielkiej Brytanii mogą stracić tysiące, jeśli inflacja będzie nadal rosnąć – i jak lepiej oszczędzać?

Nowa analiza pokazuje, że siła nabywcza oszczędności gotówkowych spadnie, jeśli utrzyma się obecny wysoki poziom inflacji.

Konsumenci mogą stracić tysiące funtów, jeśli sytuacja się utrzyma, wynika z badań Standard Life.

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju do 9,1 procent, a prognozy przewidują, że w tym roku osiągnie najwyższy poziom 11 procent, najwyższy wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii od 1982 roku.

Konsumenci musieli zmagać się z rosnącymi rachunkami za energię dla gospodarstw domowych, rosnącymi kosztami żywności i transportu oraz zmniejszającą się siłą nabywczą ich pieniędzy, w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia.

Teraz analiza Standard Life pokazuje, ile oszczędzających może w rezultacie stracić.

Okazało się, że po dwuletnim okresie 7-procentowej inflacji siła nabywcza 10 000 funtów oszczędności przynosząca 1,5 procenta odsetek spadłaby do zaledwie 8910 funtów.

Gdyby jednak inflacja wynosiła 2 procent, docelowy poziom Banku Anglii, po dwóch latach jego siła nabywcza wyniosłaby 9894 GBP.

Gdyby inflacja wzrosła do 10 procent przez dwa lata, oszczędności w pierwszym roku spadłyby do 9 135 funtów, podczas gdy w drugim roku do zaledwie 8 345 funtów.

Oznacza to, że oszczędzający mogą szybko stracić na wartości, jeśli bieżąca sytuacja się utrzyma.

Jenny Holt, dyrektor zarządzająca ds. oszczędności i inwestycji klientów w Standard Life, powiedziała: „Większość ludzi odczuła skutki wzrostu cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ponieważ koszty paliwa, energii i żywności rosną.

„Niestety Bank Anglii przewiduje, że stopy inflacji osiągną szczyt w dalszej części roku, potencjalnie osiągając 11 procent, a to nie tylko wpłynie na Twoje regularne dochody, ale również wpłynie to na ciężko zarobione oszczędności gotówkowe, ponieważ jego siła nabywcza jest zredukowany.

„Dlatego szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że zaoszczędzone pieniądze i które możesz zaoszczędzić, pracują tak ciężko, jak to tylko możliwe, dla Ciebie i Twojej przyszłości”.

Ile inflacji może zaszkodzić oszczędnościom dla konsumentów (Standard Life)

Jak sprawić, by Twoje oszczędności pracowały ciężej

1. Zrewiduj swoje cele finansowe

Gdy zaczniesz dostrzegać skutki wzrostu cen, może się okazać, że osiągnięcie Twoich obecnych celów finansowych może potrwać dłużej niż pierwotnie planowano lub może wymagać dostosowania. Więc teraz może być najlepszy czas na ponowne przyjrzenie się swoim planom i rozważenie, czy trzeba je zmienić.

2. Zrób detoks z polecenia zapłaty

Wielu z nas gromadzi członkostwa i subskrypcje, bez których prawdopodobnie moglibyśmy się obejść, więc zastanów się, czy możesz je anulować lub rozejrzeć się za lepszą ofertą. Możesz być zaskoczony, ile pieniędzy możesz zaoszczędzić.

3. Ustal priorytety swoich wydatków

Chociaż czasy są ciężkie, warto sprawdzić, czy uda Ci się odłożyć zakupy, które zaplanowałeś na chwilę dłużej. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej poczekaj, aż będziesz mieć pewność, że dokonanie tego zakupu teraz nie wpłynie na Twój standard życia. Jeśli jednak zastanawiałeś się nad dokonaniem dużego zakupu, takiego jak zakup samochodu lub wymaganego remontu domu, i masz na to pieniądze, może się okazać, że lepiej będzie, jeśli zrobisz to teraz, zamiast czekać na później kiedy ceny mogą być jeszcze wyższe, a funt w kieszeni jest wart mniej.

4. Postaraj się spłacić zaległy dług

Kiedy inflacja rośnie, stopy procentowe są na ogół podnoszone, aby pomóc kontrolować gospodarkę. Jeśli masz jakiekolwiek zadłużenie o zmiennym oprocentowaniu, może się okazać, że w rezultacie Twoje regularne płatności wzrosną. Najlepiej jest przejrzeć ustalenia dotyczące zadłużenia w pierwszej kolejności, upewniając się, że zmniejszasz spłacane odsetki tak bardzo, jak to możliwe.

5. Wykorzystaj maksymalnie efektywne podatkowo oszczędności

Może się okazać, że istnieją różne korzyści, które możesz uzyskać w zależności od tego, jak zaoszczędzisz pieniądze, co pozwoli w pełni wykorzystać to, co masz. Warto pamiętać, że otrzymujesz ulgi podatkowe od wypłat emerytury, co oznacza, że ​​zaoszczędzenie więcej na planie emerytalnym kosztuje mniej. Więc nawet jeśli w tej chwili koncentrujesz się na finansach krótkoterminowych, ważne jest, aby nadal wpłacać składki na emeryturę: czas spędzony na rynku jest jednym z najważniejszych czynników w inwestowaniu, a jeśli zdecydujesz się przestać wpłacać, możesz stracić cenne składki od pracodawcy.

Pamiętaj jednak, że nie możesz uzyskać dostępu do swoich oszczędności emerytalnych, dopóki nie osiągniesz wieku 55 lat (wzrost do 57 w 2028 r.). Jeśli chcesz uzyskać dostęp do swoich pieniędzy przed 55 rokiem życia, ISA na akcje i udziały to świetny, efektywny podatkowo sposób oszczędzania na cele średnio- lub długoterminowe bez konieczności wiązania pieniędzy. Możesz też rozważyć gotówkowy ISA do celów krótkoterminowych, takich jak fundusze na deszczowe dni, ale pamiętaj o wpływie inflacji na ich wartość.

6. Rozważ dokonanie inwestycji.

Jeśli chcesz dać swoim oszczędnościom możliwość wzrostu zgodnie ze stopą inflacji lub pokonując ją, jednym z najlepszych sposobów na to jest inwestowanie w średnim lub długim okresie, który zazwyczaj wynosi pięć lat lub dłużej. Twój plan emerytalny, akcje i udziały ISA oraz wszelkie inne inwestycje będą oferować opcje inwestycyjne, które mogą potencjalnie zwiększyć Twoje pieniądze w perspektywie średnio- i długoterminowej. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, możesz porozmawiać ze swoim bankiem lub dostawcą lub odwiedzić bezpłatną usługę MoneyHelper rządu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button