Aktualności

Strajk pociągu: rozpoczyna się drugi ogólnokrajowy strajk kolejowy, a miliony ludzi są przygotowane na nowe zakłócenia

Drugi dzień krajowych strajków kolejowych przyniesie dziś nowe zakłócenia dla milionów dojeżdżających do pracy.

Tylko jeden na pięć pociągów i połowa sieci kolejowej w Anglii, Szkocji i Walii będzie kursować, gdy związek RMT zorganizuje kolejny strajk po wtorkowym strajku.

Rozmowy między przywódcami RMT a szefami kolei upadły zeszłej nocy bez porozumienia, a 40 000 członków związków zawodowych miało podjąć akcję protestacyjną w sprawie płac, zwolnień i zmian w praktykach pracy.

Trzeci dzień strajków planowany jest na sobotę, a tylko 60 procent nabożeństw działa wczoraj po wtorkowym strajku.

Ale w przeciwieństwie do pierwszego dnia akcji, pracownicy londyńskiego metra nie będą sami podejmować akcji protestacyjnych.

RMT uderzyło w plany Network Rail, aby zmniejszyć 2500 prac konserwacyjnych, próbując zaoszczędzić 2 miliardy funtów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Network Rail poinformowała związek, że rozpocznie formalny proces zwolnienia do 1800 pracowników pod koniec miesiąca, ale twierdzi, że większość zwolnień nastąpi w wyniku „dobrowolnych odejść i marnotrawstwa naturalnego”.

Rząd ogłosił plany zmiany prawa, aby umożliwić firmom wykorzystywanie pracowników agencyjnych do wypełniania luk kadrowych podczas strajków.

Zamknięte perony na stacji kolejowej Waterloo podczas pierwszego dnia strajku 21 czerwca – z usługami działającymi na poziomie 20 proc. normalnego rozkładu jazdy, gdy 40 000 robotników wychodzi na zewnątrz (fot. Wiktor Szymanowicz/Getty)

Network Rail z zadowoleniem przyjęła ten ruch, ale Partia Pracy i związki zawodowe potępiły go jako „receptę na katastrofę”, a RMT oskarżył sekretarza transportu Granta Shappsa o „zniszczenie” negocjacji, które pan Shapps nazwał „kłamstwem”.

Sekretarz generalny RMT Mick Lynch powiedział: „Grant Shapps zrujnował te negocjacje, nie pozwalając Network Rail na wycofanie listu grożącego zwolnieniem 2900 naszych członków.

„Dopóki rząd nie uwolni Network Rail i przewoźników kolejowych, nie będzie możliwe uzgodnienie wynegocjowanej ugody.

„Będziemy kontynuować naszą kampanię przemysłową, dopóki nie otrzymamy wynegocjowanej ugody, która zapewni bezpieczeństwo pracy i podwyżkę płac dla naszych członków, która poradzi sobie z narastającym kryzysem kosztów utrzymania”.

Pan Lynch zasugerował, że po akcji w tym tygodniu może rozpocząć się fala dalszych strajków, przysięgając, że związek będzie „kontynuował naszą kampanię przemysłową, dopóki nie uzyskamy wynegocjowanego porozumienia”.

Dzisiejszy strajk spowoduje otwarcie stacji o 7.30, a ostatnie pociągi odjadą o 18:30.

Członkowie związku kierowców Aslef w Wielkiej Brytanii również zastrajkują dzisiaj w odrębnym sporze o płace.

Zeszłej nocy kolejki utworzyły się w pobliżu Glastonbury, gdy festiwal został otwarty dla tysięcy ludzi w ciągu tygodnia poważnych zakłóceń w podróży.

Tysiące ludzi uczestniczących od dzisiaj w Goodwood Festival of Speed ​​w West Sussex zostało również ostrzeżonych, że spodziewają się dużego ruchu.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button