Rozrywka

Strzelanie do Buffalo: Gunman Payton Gendron był wcześniej przesłuchiwany za groźby przemocy w szkole

BUFFALO, NOWY JORK: Napastnik, który w sobotę 14 maja w supermarkecie Buffalo zamordował 10 osób, a trzy ranił, był nastolatkiem, który przejechał 312 mil od swojego małego miasteczka w Southern Tier, aby przeprowadzić pełen nienawiści atak. Payton S Gendron, lat 18, został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia przed sędzią sądu miejskiego w Buffalo, Craigiem Hannahem. Jeśli zostanie skazany, grozi mu dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Według władz, strzelanina jest badana jako przestępstwo z nienawiści na tle rasowym. Według policji Gendron jest biały, a 11 z 13 ofiar postrzału to osoby czarne. Gendron nie przyznał się do winy i został umieszczony w areszcie bez kaucji. „Rozumiem swoje zarzuty” – poinformował sędziego. Gendron został poddany badaniu kryminalistycznemu. Według prokuratora okręgowego hrabstwa Erie, Johna J. Flynna, śledczy zebrali dowody na to, że za atakiem kryła się „animozja rasowa”. Szeryf John Garcia z hrabstwa Erie opisał napastnika i jego zachowanie jako „czyste zło”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Kim była Ruth Whitfield? Ofiara Payton Gendron, 86 lat, poświęciła swoje życie rodzinie

Kim był Aaron Salter Jr? Policjant Slain HERO walczył o powstrzymanie Payton Gendron przed wejściem na rynek Buffalo

Zgodnie z obrazami uzyskanymi w sądzie, Gendron siedział w białej papierowej todze i założył białą maskę na niedawnym wystąpieniu w sądzie. Asystent prokuratora okręgowego Gary Hackbush, lider wydziału zabójstw, reprezentował biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Erie. Gendron, który w przyszłym miesiącu kończy 19 lat, ma zaledwie skrawek obecności w sieci. Wcześniej uczęszczał do SUNY Broome Community College w Broome County, niedaleko Binghamton, ale nie jest już tam studentem. Rzecznik uczelni odmówił skomentowania obecności Gendrona.

Gendron był boso i ubrany w papierowy garnitur i maskę na przesłuchanie (News 4 Buffalo)

„Potwierdzam, że mamy byłego studenta o tym nazwisku. Nie są już zapisani” – powiedziała Silvia C Briga w e-mailu otrzymanym przez Buffalo News.

Według urzędnika federalnego, Buffalo News poinformował, że półautomatyczny pistolet użyty w strzelaninie miał „słowo N” i numer 14 napisane białą farbą na lufie. Według urzędnika „14” nawiązuje do 14-wyrazowego hasła powszechnego wśród białych zwolenników supremacji. „Stwierdzenie brzmi: „Musimy zabezpieczyć istnienie naszego narodu i przyszłość dla białych” – powiedział urzędnik. Komentarz ten przypisuje się zmarłemu Davidowi Lane’owi, aktywistce The Order, organizacji terrorystycznej białej supremacji.

Według źródła Gendron został poddany badaniu i terapii zdrowia psychicznego zgodnie z częścią stanowych ustaw o zdrowiu psychicznym. Rezydencja Gendrona została najechana przez władze federalne i stanowe. Według funkcjonariusza organów ścigania, Gendron udokumentował i transmitował na żywo swoją okropną brutalność na portalu społecznościowym za pomocą kamery wideo zamontowanej na jego wojskowym hełmie. Według policyjnego źródła samochód jego rodziców, którym jechał z Conklin, 12 mil na południowy wschód od Binghamton, został odkryty i skonfiskowany przez władze.

18-latek wyjechał ze swojej rezydencji w Conklin w stanie Nowy Jork, aby popełnić ohydną zbrodnię. Mieszkał ze swoim ojcem Paulem i matką Pamelą, oboje pracują dla nowojorskiego Departamentu Transportu (Payton Gendron/Facebook)

Historia przemocy

Według doniesień, Gendron był wcześniej przesłuchiwany przez organy ścigania. W czerwcu 2021 r. policja hrabstwa Broome została wezwana przez władze szkolne, które stwierdziły, że Gendron groził przemocą w uwagach skierowanych do kolegów. „Urzędnik szkolny poinformował, że ten bardzo zakłopotany młody człowiek złożył oświadczenia wskazujące, że chce zrobić strzelaninę, albo podczas ceremonii ukończenia szkoły, albo jakiś czas później”, powiedział urzędnik państwowy The News.

„Payton Gendron wywołał w zeszłym roku śledztwo policji stanowej w hrabstwie Broome, które doprowadziło do skierowania go na ocenę zdrowia psychicznego i poradnictwo, według The Buffalo News. Co dalej? FBI umieściło go na swojej „liście obserwacyjnej”, na Twitterze domniemany użytkownik.W ciągu kilku godzin po śmiertelnej strzelaninie w mediach społecznościowych pojawiła się pełna nienawiści 180-stronicowa diatryba, której autorem był rzekomo Gendron. Buffalo News nie było w stanie od razu potwierdzić jego zasadności. Autor niepotwierdzonego tekstu nazywa się Gendron i twierdzi, że dorastał w hrabstwie Broome z rodzicami i dwójką rodzeństwa. Twierdzi, że ukończył szkołę średnią i uczęszczał do SUNY Broome, aby kontynuować naukę inżynierską.

Według autora nie ma on doświadczenia wojskowego i nigdy nie zdiagnozowano u niego stanu psychicznego ani choroby. Gazeta zawiera dwa „niedawne autofotografie”, rzekomo Gendrona, ale w rzeczywistości są to wizerunki Sama Hyde’a, komika, którego nazwisko i twarz są regularnie rozpowszechniane w Internecie po głównych strzelaninach. Autor manifestu twierdził, że zamachu przeprowadził samodzielnie. Dokument jest przesiąknięty rasistowską animozją, na którą autor nie miał wpływu ludzi w jego życiu. Zamiast tego twierdzi, że uległ radykalizacji w Internecie. Autor twierdzi, że przez kilka lat zbierał nadwyżki sprzętu wojskowego i amunicji oraz ćwiczył strzelanie i strzelanie, ale dopiero w styczniu tego roku zaczął aktywnie planować misję.

Jeśli masz dla nas wiadomość lub interesującą historię, skontaktuj się z nami pod numerem (323) 421-7514

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button