Rozrywka

Tajemnica „bankiera Boga” znaleziona wisząca na londyńskim moście z betonem w spodniach

Dzisiaj (19 czerwca) mija 40. rocznica jednego z najbardziej tajemniczych morderstw w historii Wielkiej Brytanii.

Był 19 czerwca 1982 roku, kiedy Roberto Calvi został znaleziony wiszący pod Blackfriars Bridge w Londynie.

Uważano, że człowiek, znany jako „Bankier Boga”, odebrał sobie życie, ale prywatni detektywi i dziennikarze twierdzą, że śmierć Calviego była czymś więcej, niż na pierwszy rzut oka.

Podobno czerpał zyski z ogromnych sum pieniędzy pranych przez mafię i Watykan za pośrednictwem Banco Ambrosiano.

Calvi był nazywany „Bankierem Boga”, ponieważ jego bank był wspierany przez Watykan.

Roberto Calvi we Włoszech (zdj.: AFP/Getty Images) Czytaj więcej pokrewnych artykułów Czytaj więcej pokrewnych artykułów

Watykan prowadził jedyny nieuregulowany bank na świecie. Twierdzi się, że oznaczało to, że można było w nie zainwestować pieniądze, a zyski nie podlegałyby przepisom podatkowym, ponieważ włoskie organy nadzoru tego nie widziały.

Jednak, gdy bank upadł w 1981 roku, uważa się, że utracono ponad miliard funtów. To sprawiło, że Calvi uciekł do Londynu w następnym roku, używając fałszywego paszportu.

Jednak po krótkim pobycie w stolicy Anglii znaleziono go wiszącego na moście Blackfriars.

Przez lata oficjalna linia głosiła, że ​​Calvi odebrał sobie życie, ale w 2003 roku londyńska policja wznowiła sprawę jako śledztwo w sprawie morderstwa. Nikt nie został skazany.

Trzech jurorów w śledztwie włoskiego bankiera Roberto Calvi (Zdj .: PA)

Co jeszcze dziwniejsze, Calvi miał około 15 000 dolarów w gotówce, która składała się z trzech różnych walut. Na ciele znaleziono również kilka cegieł wewnątrz jego ubrania.

Dziewięć lat po jego śmierci rodzina Calviego zatrudniła prywatnego detektywa, Jeffa Katza.

Nakazał przeprowadzenie szeregu badań kryminalistycznych na Calvim i przedmiotach, które miał na sobie w chwili śmierci. Wrócili z ciekawymi wynikami.

Na przykład śledczy znaleźli kilka cegieł w kieszeniach jego garnituru i bieliźnie. Jednak testy rąk Calviego wykazały, że nie było śladu pozostałości cegieł. Było mało prawdopodobne, by Calvi kiedykolwiek dotknął cegieł – co sugeruje, że umieścił je tam ktoś inny.

Były również obrażenia szyi Calviego, ale nie były one zgodne ze zgonem w powieszenie. Dodatkowo buty Calviego nie miały śladów rdzy ani farby na rusztowaniu mostu.

Pięć osób stanęło przed sądem we Włoszech oskarżonym o zamordowanie Calviego, ale wszystkie zostały uniewinnione w 2007 roku. Sędzia w sprawie powołał się na niewystarczające dowody, jednak sąd orzekł, że jego śmierć była morderstwem, a nie samobójstwem.

Niektórzy twierdzą, że Calvi zdefraudował mafię na 50 milionów funtów. Kiedy bank upadł, organizacja straciła pieniądze. Był także członkiem nielegalnej masońskiej P2 – której członkowie znani są jako fratineri, co oznacza „czarnych mnichów”.

Aby uzyskać wsparcie emocjonalne, możesz zadzwonić na całodobową infolinię Samarytan pod numer 116 123, wysłać e-mail na [email protected], odwiedzić oddział Samarytan osobiście lub odwiedzić stronę internetową Samarytan.

Przeczytaj więcej powiązanych artykułów Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button