Aktualności

Taktyka Roberto De Zerbi: Czego fani Brighton mogą oczekiwać po zastąpieniu Grahama Pottera

W ciągu ostatnich kilku lat Brighton udowodniło, że jest mistrzem ewolucji, nie tylko dostosowując się, ale także rozwijając się po utracie najważniejszych i najbardziej wpływowych graczy na rzecz rywalizujących klubów. Teraz nadchodzi ich największe wyzwanie: odejście od Grahama Pottera. Przychodzący szef, Roberto De Zerbi, ma na głowie dużą pracę.

Zwolennicy Seagulls mogli obawiać się spadku po odejściu Bena White’a do Arsenalu w lipcu 2021 r. i Dana Burna do Newcastle w styczniu. Zamiast tego Brighton zakończył sezon 2021-22 na dziewiątym miejscu w Premier League, rekordowym w 121-letniej historii klubu. Tego lata Brighton sprzedało swojego najlepszego pomocnika Yvesa Bissoumę do Spurs, a gwiazdorski obrońca Marc Cucurella do Chelsea. Odpowiedź? Cztery zwycięstwa i remis z sześciu pierwszych meczów ligowych.

White, Burn, Bissouma i Cucurella zarobili dla Brighton łącznie 150 milionów funtów z opłat transferowych, a ceniony dyrektor techniczny Dan Ashworth również przeniósł się do Newcastle, ale ciągłe postępy zespołu wzmocniły opinię, że Potter jest najbardziej niezastąpioną osobą w klubie. Będzie więc fascynujące zobaczyć, czy De Zerbi może dorównać, a nawet przyćmić osiągnięcia swojego poprzednika.

Pozyskiwanie podobnych zamienników dla odchodzącego personelu było integralną częścią udanego planowania sukcesji w Brighton i teoretycznie De Zerbi zaznacza wiele takich samych zasad, jak Potter. A biorąc pod uwagę pogłoski, że był on głównym celem Juventusu, który miał zastąpić Massimiliano Allegriego, nominacja ta jest czymś w rodzaju zamachu stanu.

„Zrobiliśmy ważny punkt, kiedy przeprowadziliśmy się z Chris [Hughton] Grahamowi o stylu piłki nożnej, w którym chcieliśmy grać. Przyniosło nam to dobre wyniki, więc z pewnością chcemy to kontynuować” – powiedział Paul Barber, dyrektor naczelny klubu. Jak stało się ostatnio w Brighton, nazwa gry to ewolucja, a nie rewolucja.

Co De Zerbi przyniesie do Brighton

W 2019 roku De Zerbi otrzymał świetne referencje od nikogo innego jak Pepa Guardioli, którego spróbuje przechytrzyć za nieco ponad miesiąc. Dyskutując o tym, czy włoska piłka nożna ewoluowała od czasu jego gry z Romą i Brescią, Guardiola powiedział: „Widzisz w tej chwili Sassuolo i sprawiają wrażenie, że jest on w rzeczywistości bardzo ekspansywny”.

De Zerbi rozpoczął karierę menedżerską we włoskiej czwartej lidze z Darfo Boario, zanim przeszedł do ligi, by trenować Foggię, Palermo i Benevento z różnym powodzeniem. Ale to podczas jego trzyletniej pracy z Sassuolo naprawdę zyskał na znaczeniu. Pod jego kierownictwem Sassuolo byli czczeni jako jeden z najbardziej przyciągających wzrok zespołów w Serie A.

Granie z tyłu stało się warunkiem wstępnym. Strategia polegała na wysokim ryzyku i wysokiej nagrodzie, której celem było wciągnięcie przeciwników do ich własnej defensywnej trzeciej, zanim okrążyli ich i zaatakowali przestrzeń. Podczas ostatnich dwóch sezonów De Zerbi, które prowadził De Zerbi – 2019-20 i 2020-21 – Sassuolo zajął odpowiednio drugie i trzecie miejsce w Serie A za podania wykonane pod presją przeciwnika. Brighton był szósty w Premier League pod tym względem w zeszłym sezonie.

Inną statystyką, która daje wgląd w metody De Zerbiego, są krótkie podania. W sezonie 2019-20 Sassuolo zajęło trzecie miejsce w Serie A pod względem zarówno krótkich podań – od pięciu do 15 jardów – jak i średnich – od 15 do 30 jardów. W kolejnej kampanii byli najlepsi na krótkie podania, a drugie na średnie podania. Zamiast grać długo, Sassuolo chciał otworzyć boisko, przeciągając przeciwników z pozycji przez ciągłe przesuwanie piłki.

Krytyka taktyki De Zerbi polega na tym, że jego drużyny mogą być podatne na kontrataki. Biorąc pod uwagę nacisk na awansowanie z głębi boiska, jedno zabłąkane podanie może narazić drużynę na poważne kłopoty. Będzie argumentował, że korzyści przeważają nad negatywami.

Aby odnieść sukces, podejście De Zerbi wymaga, aby gracze byli technicznie rozsądni, aby można było utrzymać posiadanie piłki i budować ataki pod presją oraz zdolni do samodzielnego podejmowania decyzji. W Brighton odziedziczy drużynę, która posiada takie cechy. Wygląda na dobre dopasowanie.

De Zerbi jest elastyczny, jeśli chodzi o używanie różnych formacji, chociaż w poprzednim sezonie w Sassuolo i Szachtarze Donieck preferował 4-2-3-1 z bocznymi obrońcami, którzy trzymali się szeroko, a skrzydłowymi grali po swojej słabszej stronie. W 114 meczach ligowych pod wodzą Sassuolo, De Zerbi użył tylko trzech obrońców w siedmiu przypadkach – z czego sześć w jego debiutanckim sezonie – więc ciekawie będzie zobaczyć, czy odbiega od systemu 3-5-2 Pottera w Brighton.

Rekord u rozwijających się graczy

Oprócz bycia bystrym taktykiem, De Zerbi ma reputację poprawiania graczy.

Skład Włoch, który wygrał Euro 2020 zeszłego lata, składał się z trzech członków zespołu De Zerbi z Sassuolo – Manuela Locatelli, Domenico Berardiego i Giacomo Raspadori.

Występy Locatelliego w tym turnieju doprowadziły do ​​przejścia na duże pieniądze do Juventusu i jest jednym z wielu graczy, na których Sassuolo spieniężył podczas kadencji De Zerbi: Matteo Politano, Stefano Sensi, Merih Demiral i Jeremi Boga przenieśli się do rywalizującej z Serie A kluby za duże opłaty. Brazylijski obrońca Marlon odniósł kolejny sukces i podążył za De Zerbim do Szachtara zeszłego lata.

Manuel Locatelli był jedną z historii sukcesu De Zerbi w Sassuolo (Zdjęcie: Getty)

Czar De Zerbiego w Szachtarze został przerwany przez rosyjską inwazję na Ukrainę, ale Brazylijczycy Dodo i Marcos Antonio byli pod wrażeniem w pierwszej połowie ubiegłego sezonu i od tego czasu zdobyli transfery do Serie A. Mykhaylo Mudryka, ekscytującego młodego ukraińskiego skrzydłowego, który był powiązany z Arsenal i Brentford również zaczęły robić wrażenie pod Włochami przed zamknięciem ligi. „Jeśli nie podniosę go na wysoki poziom, uznam to za osobistą porażkę” – powiedział De Zerbi.

Oczywiście, biorąc pod uwagę model biznesowy Brighton, osiągnięcia De Zerbiego w tym zakresie były kolejnym ważnym czynnikiem w otrzymaniu tej pracy.

Jak Brighton może wyrównać?

Jeśli De Zerbi zdecyduje się porzucić tylną trójkę, która stała się synonimem Pottera, i zamiast tego zatrudni tylną czwórkę, doprowadzi to do defensywnych przetasowań.

Zakładając, że De Zerbi zdecyduje się na tę drugą opcję, Adam Webster, najbardziej utytułowany obrońca Brighton i kapitan klubu Lewis Dunk, może stać się parą pierwszego wyboru na środku boiska. Nie oznacza to jednak, że trzeci środkowy obrońca Joel Veltman przegra. Biorąc pod uwagę chęć De Zerbiego do kontroli, Holender może być faworyzowany do bardziej ekscytującego, ale mniej zorientowanego na posiadanie piłki Tariqa Lampteya na prawej obronie.

Wiele zrobiono o nieszczęściu Billy’ego Gilmoura po tym, jak Potter wyjechał do Chelsea kilka dni po tym, jak podpisał kontrakt z Brighton z klubu z zachodniego Londynu, ale przybycie De Zerbiego może być dobrą wiadomością dla Szkota. Gra Gilmoura obraca się wokół celowego i inteligentnego recyklingu piłki, co wydaje się pasować do stylu jego nowego menedżera. Rozbicie osi Alexis Mac Allister i Moises Caicedo może jednak na początku okazać się trudne, ponieważ obaj rozpoczęli sezon w fantastycznej formie.

Leandro Trossard do tej pory grał jako skrzydłowy w tej kampanii, ale może naturalnie przenieść się na bardziej zaawansowaną pozycję, podczas gdy forma Pascala Grossa dyktuje mu, że będzie grał, być może jako nr 10. Lewonożny Solly March jest dobrze przyzwyczajony do grania po „złej” stronie i prawdopodobnie nadal będzie to robił, biorąc pod uwagę brak wyróżniających się alternatyw.

Danny Welbeck prowadził w tym sezonie, ale przy mniejszym nacisku na priorytet w systemie De Zerbiego, być może bardziej kliniczny Deniz Undav będzie miał szansę pokazać, co potrafi jako centralny punkt zespołu.

Potencjalny start XI pod De Zerbi: Sancheza; Veltman, Dunk, Webster, Estupina; Mac Allister, Caicedo; Marzec, Gross, Trossard; Undav.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button