Aktualności

Teoretyk spiskowy Infowars, Alex Jones, nakazał zapłacić 50 milionów dolarów odszkodowania rodzicom ofiary Sandy Hook

Teoretykowi spiskowemu Alexowi Jonesowi nakazano zapłacić 49,3 mln dolarów (40,8 mln funtów) odszkodowania rodzicom sześcioletniego chłopca zabitego w masakrze w szkole w Sandy Hook po tym, jak twierdził, że to mistyfikacja.

Jury w Austin w Teksasie zajęło cztery godziny, aby ogłosić swoją decyzję o przyznaniu 45,2 miliona dolarów Neilowi ​​Heslinowi i Scarlett Lewis, których syn Jesse Lewis był wśród 20 dzieci zabitych w masakrze w 2012 roku, która pozostaje najbardziej śmiertelną strzelaniną w szkole w historii USA.

Wypłata nastąpiła po tym, jak jurorzy przyznali rodzicom 4,1 miliona dolarów odszkodowania w czwartek po głośnym procesie, który ogarnął Amerykę.

Zgodnie z zeznaniami, Free Speech Systems, firma-matka medialnego punktu informacyjnego pana Jonesa Infowars, znanego z rozpowszechniania dezinformacji, była warta 270 milionów dolarów. Uważa się, że sam Jones jest wart 135 milionów dolarów.

Postać medialna została uznana za odpowiedzialną w zeszłym roku za zniesławienie rodzin ofiar Sandy Hooka poprzez rozpowszechnianie fałszywych teorii spiskowych, że masakra w Newtown w stanie Connecticut była częścią spisku rządu USA.

W swojej audycji radiowej pan Jones twierdził, że incydent został „zainscenizowany”, aby rząd Stanów Zjednoczonych mógł „zaatakować naszą broń”.

Opisał strzelaninę, w której zginęło 20 dzieci w wieku od 6 do 7 lat wraz z sześcioma nauczycielami, jako „całkowicie fałszywą” i że ich rozpaczający rodzice byli „aktorami”.

Przyznał w sądzie na początku tego tygodnia, że ​​masakra w Sandy Hook była „w 100 procentach realna”.

Wesley Todd Ball, prawnik rodziny Jessego Lewisa, powiedział jurorom, że mają „zdolność do wysłania wiadomości do wszystkich w tym kraju i być może na całym świecie”.

„Prosimy o przesłanie bardzo, bardzo prostej wiadomości, a mianowicie: zatrzymaj Alexa Jonesa” – powiedział. „Zatrzymaj monetyzację dezinformacji i kłamstw”.

Konto Alexa Jonesa na Twitterze zostało zawieszone w 2018 roku po tym, jak wykryto na nim dezinformację (zdjęcie: Eric Baradat/AFP)
Scarlett Lewis, matka 6-letniej ofiary strzelaniny Sandy Hook Jesse Lewis, pojawia się w sądzie w Travis County Courthouse na proces przeciwko Alexowi Jonesowi, w Austin, 2 sierpnia 2022 r. Briana Sanchez / Pool przez REUTERS
Scarlett Lewis, matka sześcioletniej ofiary strzelaniny w Sandy Hook, Jesse Lewisa, pojawiła się w sądzie hrabstwa Travis w Austin w Teksasie na procesie przeciwko Alexowi Jonesowi (zdjęcie: Briana Sanchez / Pool via Reuters)
Scarlett Lewis, matka 6-letniej ofiary strzelaniny do Sandy Hook, Jesse Lewisa, pokazuje biżuterię, którą nosi codziennie na cześć swojego syna Jessego po tym, jak przysięgli zwrócili wyrok w sprawie odszkodowania w wysokości 45,2 miliona dolarów Alexowi Jonesowi w sądzie hrabstwa Travis w Austin , Teksas, USA 5 sierpnia 2022 r. Jest to dodatek do 4,1 miliona dolarów, które kazano mu zapłacić w czwartek.  Briana Sanchez / Pool przez REUTERS
Scarlett Lewis pokazuje biżuterię, którą nosi na co dzień na cześć swojego syna Jesse Lewisa, który zginął w 2012 roku w najbardziej zabójczej strzelaninie szkolnej w historii USA (fot. Briana Sanchez/Pool via Reuters)

Pan Ball poprosił ławę przysięgłych o odszkodowanie karne w wysokości około 146 milionów dolarów, oprócz 4 milionów odszkodowań wyrównawczych przyznanych w czwartek. Prawnicy pana Heslina i pani Lewis wezwali ławę przysięgłych do wydania tak poważnych odszkodowań, że wykluczyliby Infowars z interesu.

Ława przysięgłych zdecydowała się na ośmiocyfrową wypłatę po wysłuchaniu zeznań o emocjonalnym niepokoju pary spowodowanym przez pana Jonesa, który, jak powiedzieli, zmienił ich życie w „piekło życia”.

Rodzice sześcioletniego Jesse Lewisa powiedzieli, że ich dom stał się celem strzelaniny w następstwie teorii spiskowych pana Jonesa o tym, że są aktorami i że przetrwali falę gróźb śmierci i nękania.

Powiedzieli sądowi, że pan Jones nadal podsyca dezinformację o parze w Internecie, jednocześnie zgarniając miliony.

Orzeczenie ławy przysięgłych w Teksasie prawdopodobnie ustanowi precedens dla podobnych spraw przeciwko Jonesowi w innych stanach USA. Sędzia w Connecticut wydał już orzeczenie przeciwko niemu w odrębnym procesie wniesionym przez rodziny Sandy Hook i agenta FBI, który pracował nad śledztwem.

Przemawiając po ogłoszeniu nagrody jury, sędzia Maya Guerra Gamble utorowała również drogę do dalszego procesu prawnego, który mógłby doprowadzić do postawienia pana Jonesa przed sądem za jego rolę w zamieszkach 6 stycznia na Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

Nastąpiło to po zdumiewającym momencie procesu, w którym prawnicy pana Heslina i pani Lewis ujawnili, że zespół pana Jonesa przypadkowo wysłał im kopię wszystkich danych z telefonu komórkowego figury medialnej, co dowodzi, że kłamał on pod przysięgą na temat Sandy Hooka.

Sędzia Gamble powiedziała, że ​​nie będzie przeszkadzać prawnikom pary w przekazywaniu tych wiadomości organom ścigania w USA jako dowodu w Komitecie 6 stycznia Izby, który bada powstanie w 2021 r.

Komitet wezwał teraz Jonesa do przedstawienia dowodów swojej roli w planowaniu wiecu zwolenników Trumpa w Waszyngtonie w zeszłym roku.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button