Aktualności

Trump nazywa Dicka Cheneya „świetnym facetem” w teledysku, który pojawił się po reklamie „Tchórz”

Były prezydent Donald Trump nazwał byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya „świetnym facetem” w filmie, który pojawił się po tym, jak oskarżył Trumpa jako „tchórza” w reklamie kampanii reelekcyjnej jego córki, przedstawicielki Liz Cheney.

Reprezentant Cheney, republikanin z Wyoming, stał się jednym z głównych krytyków Trumpa z ramienia GOP po ataku na Kapitol USA z 6 stycznia 2021 r., kiedy tłum zwolenników Trumpa, motywowany nieuzasadnionymi twierdzeniami o powszechnych oszustwach wyborczych, zbuntował się, by uniemożliwić Kongresowi zatwierdzenie Zwycięstwo wyborcze prezydenta Joe Bidena.

Cheney był jednym z 10 republikanów, którzy głosowali za oskarżeniem Trumpa za rzekomą rolę w podżeganiu do zamieszek i jest jednym z dwóch republikanów, którzy zasiadali w komitecie badającym powstanie. Jej ostre nagany wobec byłego prezydenta wydają się wywołać gniew wyborców Trumpa i republikańskich w jej okręgu, przy czym Trump popiera jej głównego przeciwnika w republice, adwokat Harriet Hageman.

Trump zadzwonił do Cheney "świetny facet" ponowne pojawienie się wideo
Były prezydent Donald Trump nazwał kiedyś byłego wiceprezydenta Dicka Cheneya „wspaniałym facetem” w nowym filmie. Cheney nazwał Trumpa „tchórzem” w reklamie kampanii przedstawicielki Liz Cheney, która ukazała się w tym tygodniu. Powyżej Trump przemawia w piątek w Waukesha w stanie Wisconsin.
Scott Olson/Getty Images

Cheney opublikowała w tym tygodniu nową reklamę kampanii przedstawiającą jej ojca, republikanina, który był wiceprezydentem w latach 2001-2009 za byłego prezydenta George’a W. Busha, krytykując również Trumpa, ponieważ jej szanse na reelekcję maleją.

„W 246-letniej historii naszego narodu nigdy nie było osoby, która byłaby większym zagrożeniem dla naszej republiki niż Donald Trump” – powiedział. „Próbował ukraść ostatnie wybory, używając kłamstw i przemocy, by utrzymać się przy władzy po tym, jak wyborcy go odrzucili. Jest tchórzem – prawdziwy mężczyzna nie okłamałby swoich zwolenników”.

Gdy reklama kampanii stała się wirusowa i od sobotniego poranka obejrzano ją prawie 8 milionów razy, na Twitterze pojawiło się starsze nagranie, w którym Trump chwalił wiceprezydenta Cheneya w 2018 roku.

Podczas spotkania z członkami Kongresu 20 czerwca 2018 r. Trump rozmawia polubownie z kongresmenką, a także z przedstawicielem Adamem Kinzingerem, republikaninem z Illinois, który po wyborach w 2020 r. stał się również zagorzałym krytykiem Trumpa. Film został opublikowany przez dyrektora ds. komunikacji C-SPAN Howarda Mortmana i został obejrzany ponad 20 000 razy.

Trump i Cheney dyskutowali o polityce obronnej, a Cheney dostarczał aktualnych informacji na temat planów Republikanów z Izby Reprezentantów dotyczących uchwalenia ustawy o przydziałach środków, kiedy ówczesny prezydent poprosił ją, by powiedziała ojcu, że się przywitał.

„Dziękuję, Liz,” powiedział. – I przywitaj się z ojcem, proszę. Świetny facet.

Ponownie udostępniony film pokazuje, w jakim stopniu napięcia między Trumpem a bardziej tradycyjnymi konserwatystami wzrosły w ostatnich latach po zamieszkach. Były prezydent również spotkał się z krytyką ze strony osób uważanych za członków rządu republikańskiego, ale dwa skrzydła partii w dużej mierze zjednoczyły się, aby uchwalić konserwatywne cele podczas prezydentury Trumpa. Jednak stosunki między Trumpem a niektórymi członkami GOP znacznie się pogorszyły po 6 stycznia 2021 roku.

Zepsute relacje Trump-Cheney mogą zatopić jej ofertę o reelekcję

Nagranie pojawiło się niecałe dwa tygodnie przed najtrudniejszymi do tej pory wyborami Cheney, w których zmierzy się ona ze wspieranym przez Trumpa Hagemanem w dużej dzielnicy kongresowej Wyoming, co dało Trumpowi prawie 70 procent głosów w 2020 roku.

Pomimo słabnących wyników sondaży wśród elektoratu powszechnego, Trump pozostaje popularny wśród dużej liczby republikańskich wyborców, a kandydaci zabiegają o jego poparcie, aby zwiększyć swoją popularność wśród swoich wyborców. Sondaże wskazują, że Hageman jest faworyzowany w pokonaniu Cheneya w tym, co byłoby żądłem dla anty-Trumpowych Republikanów.

Sonda z Kacper Star-Trybuna Przeprowadzone od 7 do 11 lipca pokazały, że Hageman zdobył poparcie 52 procent wśród prawdopodobnych wyborców prawyborów, podczas gdy tylko 30 procent stwierdziło, że planuje głosować na Cheneya.

Sondaże sugerują, że Cheney może być trzecim Republikaninem Izby Reprezentantów, który zagłosował za oskarżeniem Trumpa o utratę renominacji. Reprezentanci Tom Rice z Południowej Karoliny i Peter Meijer z Michigan przegrali prawybory z popieranymi przez Trumpa pretendentami, podczas gdy czterej zwolennicy impeachmentu Republikanie odmówili kandydowania o reelekcję.

Newsweek skontaktował się z biurem Trumpa w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button