Aktualności

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: Talibowie mogą blokować kobiety szukające opieki zdrowotnej po trzęsieniu, obawia się Human Rights Watch

Talibowie mogą utrzymać blokadę dostępu kobiet do placówek opieki zdrowotnej bez towarzystwa krewnego płci męskiej, mimo że zostali dotknięci trzęsieniem ziemi, które zabiło 1150 osób, obawia się zastępca dyrektora ds. praw kobiet w Human Rights Watch.

Heather Barr, która po raz pierwszy rozpoczęła pracę naukową w Kabulu w 2011 roku, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że talibowie zniosą przepisy zakazujące kobietom korzystania z leczenia przez męskiego pracownika służby zdrowia oraz politykę wdrożoną w niektórych częściach kraju, zgodnie z którą kobiety nie będą miały dostępu do opieki zdrowotnej, jeśli nie towarzyszy im krewny płci męskiej.

„Oczywiście oba ograniczenia stwarzają kobietom prawdziwe trudności. Jeśli jesteś wdową, samotną matką lub dziewczynką, która jest sierotą lub nie masz męskiego członka rodziny, który mógłby cię utrzymać i nie możesz dostać się do placówki służby zdrowia… a następnie, jeśli trafisz do służby zdrowia placówki i nie mają pracownic opieki zdrowotnej, które są w stanie zaspokoić potrzeby, które masz w zakresie opieki medycznej, to po prostu nie masz szczęścia” – powiedziała i.

W środę Afganistan został dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 5,9, w którym zginęło 1150 osób, a 2000 zostało rannych, a około 10 000 domów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych.

Kraj liczący 38 milionów ludzi już zmagał się z kryzysem humanitarnym, odkąd Talibowie odzyskali kontrolę w sierpniu, kiedy wojska amerykańskie wycofały się i wstrzymano finansowanie międzynarodowe. Kryzys pogrążył miliony ludzi w ubóstwie, a ponad milion dzieci jest zagrożonych poważnym niedożywieniem. Wysoki rangą urzędnik powiedział w piątek, że Afganistan nie ma wystarczającej ilości środków medycznych do leczenia rannych.

Pani Barr powiedziała, że ​​chociaż trzęsienie ziemi dotknie wszystkich, kobiety i dziewczęta są zwykle nieproporcjonalnie dotknięte katastrofami humanitarnymi, ale w Afganistanie jest to jeszcze większe.

Wicedyrektorka ds. praw kobiet powiedziała, że ​​ma nadzieję, że talibowie zrobią wyjątek od ograniczeń nałożonych na kobiety, gdy Afgańczycy próbują przetrwać zniszczenia spowodowane trzęsieniem ziemi, ostrzegając, że mogą być śmiertelne dla kobiet wymagających pilnej opieki.

Katastrofa jest poważnym testem dla twardogłowych islamistów, którzy byli w dużej mierze odizolowani i odrzuceni przez wielu z powodu obaw o prawa człowieka i odcięci od bezpośredniej pomocy międzynarodowej z powodu sankcji.

Pani Barr powiedziała, że ​​fundusze na zaspokojenie potrzeb humanitarnych w następstwie przejęcia władzy przez Talibów były już „bardzo niewystarczające”, a trzęsienie ziemi „jeszcze bardziej zwiększyło przepaść między tym, co jest potrzebne, a tym, co jest zapewnione”.

Pani Barr wezwała społeczność międzynarodową do uwolnienia większej ilości funduszy, ponieważ powiedziała, że ​​decyzje w zachodnich stolicach, głównie w Waszyngtonie, były „głównym motorem” obecnego kryzysu humanitarnego, ponieważ spowodowały „zamknięcie” gospodarki rozdartego wojną kraju .

„Jest tak wielu ludzi, którzy pracowaliby, zarabiali i wspierali siebie i swoje rodziny, a teraz nie mogą tego zrobić ze względu na sposób, w jaki gospodarka została zamknięta przez decyzje takie jak wycofanie uznania z banku centralnego i zablokowanie dostępu do rezerwy i tak dalej, odcinając wiele wcześniej udzielonej pomocy.

„Społeczność międzynarodowa nie powinna postrzegać tego jako życzliwości i pomocy, powinni postrzegać to jako częściowo konsekwencje swoich własnych działań”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button