Aktualności

Uchodźcy z Ukrainy uciekający przed rosyjską inwazją mogą „teoretycznie” zostać deportowani do Rwandy, mówi Boris Johnson

Boris Johnson przyznał, że ukraińscy uchodźcy mogliby „teoretycznie” zostać deportowani do Rwandy zgodnie z rządowym planem powstrzymania przepraw małych łodzi przez kanał La Manche poprzez atakowanie osób, które odbywają tę podróż.

Ale premier podkreślił, że jest to „bardzo mało prawdopodobne”, ponieważ uchodźcy z Ukrainy mogą bezpiecznie dotrzeć do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem programu „Ukraińska rodzina” i „Domy dla Ukrainy”, które już pomogły w przesiedleniu tysięcy osób.

Niewiele jest dowodów na to, że Ukraińcy korzystali z trasy małych łodzi.

Jeśli jednak uchodźca z Ukrainy chce przyjechać do Wielkiej Brytanii i nie ma tu rodziny lub nie może uzyskać sponsora, który zaoferuje mu zakwaterowanie, nie będzie mógł wjechać do kraju z powodzeniem bezpiecznymi i legalnymi drogami rządu.

Osoby uprawnione ujawniły również biurokratyczne trudności z uzyskaniem wiz, a także pojawiły się doniesienia o stosunkowo niewielkiej liczbie ukraińskich uchodźców gromadzących się w Calais, gdzie osoby ubiegające się o azyl często podejmują próby przekroczenia Kanału La Manche.

Komentarze pana Johnsona mogą rodzić pytania o to, czy garstka Ukraińców może zostać złapana w plan deportacji Rwandy, tak jak Afgańczycy, którzy byli jednymi z tych, którzy byli początkowo przeznaczeni do usunięcia podczas pierwszego lotu, który został uziemiony w tym miesiącu wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Prawa człowieka.

Rząd twierdził, że uzasadnione było włączenie Afgańczyków do programu Rwandy, ponieważ mają oni bezpieczną trasę do Wielkiej Brytanii i nie muszą przeprawiać się przez kanał na małych łodziach.

Jednak program przesiedlenia obywateli afgańskich (ACRS), którego celem jest przesiedlenie do 20 000 osób w ciągu najbliższych kilku lat, jeszcze nie zaczął zabierać ludzi z kraju lub regionu go otaczającego i obecnie koncentruje się na nadaniu statusu tysiącom ewakuowanych zeszłego lata, gdy Kabul wpadł w ręce talibów.

Johnson został zapytany przez reporterów, którzy byli z nim podczas wizyty w Rwandzie na szczycie szefów rządów Wspólnoty Narodów, czy Ukraińcy zostaną wysłani do krajów wschodnioafrykańskich, jeśli dotrą do Wielkiej Brytanii małymi łodziami przez kanał La Manche.

Odpowiedział: „Jedynymi okolicznościami, w których ludzie zostaną wysłani do Rwandy, byłoby przybycie do Wielkiej Brytanii nielegalnie, a tym samym podważenie bezpiecznych i legalnych dróg, które mamy.

„Myślę, że dajemy Ukraińcom 130 tys. wiz i mają co najmniej dwie bardzo dobre trasy dojazdu do tego kraju.

„Ale jeśli przyjeżdżasz tu nielegalnie, podkopujesz wszystkich tych, którzy przyjeżdżają tu legalnie. I to jest szalone.

„Więc obawiam się, że odpowiedź brzmi: tak, teoretycznie może się to zdarzyć, ale myślę, że jest to bardzo mało prawdopodobne”.

Rzeczniczka rządu Rwandy Yolande Makolo powiedziała dziennikarzom, że jej naród byłby gotowy na przyjęcie Ukraińców.

„Jesteśmy gotowi przyjąć każdego” – powiedziała.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button