Aktualności

Ukraińska artyleria atakuje 5 rosyjskich twierdz, niszcząc magazyny amunicji

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w poniedziałek uroczystą wiadomość na swoim profilu na Facebooku, informując obywateli, że siły ukraińskie uszkodziły rosyjskie twierdze i inne kluczowe zasoby podczas ataków wcześniej tego dnia.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął swoją „specjalną operację wojskową” na Ukrainie 24 lutego, wierząc, że szybko zdobędzie kontrolę nad krajem Europy Wschodniej. Ukraina odpowiedziała niespodziewanie silną obroną, a wojska nadal walczą prawie siedem miesięcy później.

W najnowszej aktualizacji Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku publikuje szczegółowe działania swoich wojsk przeciwko siłom rosyjskim, w tym zniszczenie kilku rosyjskich twierdz i magazynów amunicji.

Siły ukraińskie poinformowały, że przeprowadzały ataki, a lotnictwo atakowało 11 obszarów skoncentrowanych z rosyjskimi wojskami i sprzętem, systemem rakiet przeciwlotniczych i składem amunicji. Inne ataki powietrzne Ukrainy zniszczyły rosyjski samolot i trzy bezzałogowe statki powietrzne. Rakiety i ukraińska artyleria uszkodziły pięć rosyjskich twierdz, a także trzy magazyny amunicji.

Ukraina odpowiada Rosji silną obroną
Żołnierze ukraińscy jadą na pojeździe opancerzonym w Nowostepaniwce w obwodzie charkowskim 19 września 2022 r. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w poniedziałek uroczystą wiadomość na swoim profilu na Facebooku, informując obywateli, że siły ukraińskie uszkodziły rosyjskie twierdze i inne kluczowe zasoby podczas ataków wcześniej w ciągu dnia.
Zdjęcie: YASUYOSHI CHIBA/AFP za pośrednictwem Getty Images

W poście napisano, że całkowite straty wroga są nadal sumowane. Ataki nastąpiły po ciężkim dniu zniszczeń rosyjskich sił w niedzielę, kiedy celem było 10 systemów artyleryjskich, pięć jednostek sprzętu wojskowego i oddziały wroga. Post informował, że w atakach rannych zostało ponad 100 Rosjan.

„Wierzymy w Siły Zbrojne! Razem wygramy!” post powiedział. „Chwała Ukrainie!”

Rosyjskie ataki

Oprócz wyszczególnienia ukraińskich ataków, post przedstawiał również jej wysiłki obronne. W poniedziałek Ukraina broniła ataków wroga w Mikołajówce Druha, Kurdyumówce i Zajcewie.

„Wróg nadal koncentruje swoje wysiłki na organizacji obrony i utrzymywaniu zdobytych terytoriów, próbach pełnego zajęcia obwodu donieckiego, a także zakłócaniu aktywnych działań Sił Obronnych na niektórych obszarach” – napisano w poście. „Ostrzeliwuje pozycje naszych wojsk wzdłuż linii kontaktowej, podejmuje działania w celu przegrupowania swoich jednostek w określonych rejonach, wprowadza rezerwy i nie wstrzymuje zwiadu powietrznego”.

Zagrożenia atakami lotniczymi i rakietowymi utrzymują się na całej Ukrainie. W poniedziałek Rosja wystrzeliła cztery pociski i dziewięć nalotów, a także ponad 11 ataków systemu rakietowego wielokrotnego wystrzeliwania na cele wojskowe i cywilne, zgodnie z postem, w którym stwierdzono, że ataki naruszają „normy międzynarodowego prawa humanitarnego, prawa i zwyczaje wojenne”.

Newsweek, który nie mógł zweryfikować twierdzeń Ukrainy w poście, poinformował, że brytyjski wywiad pokazał, że Moskwa nasila ataki na infrastrukturę cywilną.

Inne ukraińskie zwycięstwa

Oprócz atakowania rosyjskich zasobów Ukraina wytrwała również w innych obszarach. Rozpoczęła kilka kontrofensyw, próbując odzyskać terytorium w południowej i wschodniej części kraju. Jedna kontrofensywa pod Charkowem zmusiła wojska rosyjskie do odwrotu z kluczowych okupowanych przez nie miast. Podobno kolejny atak kontrofensywny osaczył siły rosyjskie między wojskami ukraińskimi a rzeką Dniepr.

Tymczasem Putin próbuje wzmocnić swoje siły, proponując urlop akademicki dla studentów, którzy walczą na wojnie, i rekrutując więźniów, ponieważ spada morale i siła robocza.

Newsweek zwrócił się o komentarz do Ministerstwa Obrony Rosji i Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button