Aktualności

Ukraińska Orkiestra Kałusza wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji, a Sam Ryder z Wielkiej Brytanii zajmuje drugie miejsce

Ukraińska Orkiestra Kałusza wygrała tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji, zwyciężając po wojnie i zniszczeniu w swoim ojczystym kraju – podczas gdy Sam Ryder przyniósł do domu najlepszy wynik w Wielkiej Brytanii od lat.

Ludowa grupa rapowa Kalush Orchestra szturmem wywalczyła zwycięstwo z 631 punktami – 192 punktami od jury krajowych i 439 z publicznego głosowania – za piosenkę „Stefania”, utwór łączący hip hop z tradycyjną muzyką ukraińską.

Grupa, która była powszechnie postrzegana jako faworyci do zwycięstwa, otrzymała specjalne pozwolenie na wyjazd z Ukrainy w celu wyjazdu na zawody, ponieważ większość ukraińskich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat nie może opuścić kraju w przypadku powołania do walki.

Kałusz Orkiestra z Ukrainy pozuje po wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie we Włoszech (Zdjęcie: Yara Nardi/Reuters)

Sam Ryder z Wielkiej Brytanii zwyciężył w głosowaniu jury z 283 punktami, z kolejnymi 183 punktami z teległosu, co daje w sumie 466 punktów – znacznie za Ukrainą, ale przed trzecią Hiszpanią z 459 i Szwecją na czwartym z 438.

Jego drugie miejsce kończy serię nieszczęść dla Wielkiej Brytanii na zawodach, a kraj widział pięć ostatnich miejsc od 2003 roku, w tym bolesny brak punktów w zeszłym roku.

Triumf Rydera to najlepszy wynik w Wielkiej Brytanii od 1997 roku, kiedy to Katrina i Fale zdobyli trofeum za „Love Shine a Light”.

Drugie miejsce zajął Sam Ryder (fot. EBU)
Drugie miejsce zajął Sam Ryder (fot. EBU)

Ale zdobycie trofeum Eurowizji 2022 jest niezwykle emocjonalnym i symbolicznym zwycięstwem Ukrainy w 66. roku konkursu, gdy konflikt trwa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odpowiedział: „Nasza odwaga imponuje światu, nasza muzyka podbija Europę.

„Zrobimy wszystko, aby pewnego dnia gościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu. Wolny, spokojny, odbudowany.”

Boris Johnson dodał: „Gratulacje dla Ukrainy za wygranie @Eurowizji
Konkurs Piosenki 2022.

„Jest to jasne odzwierciedlenie nie tylko twojego talentu, ale niezachwianego wsparcia dla twojej walki o wolność.

„Niezwykle dumny z @SamRyderMusic i tego, jak wspaniale reprezentował dziś Wielką Brytanię”.

Tradycyjnie kraj, który zwycięży w konkursie, będzie gospodarzem kolejnego roku, ale nie jest jasne, czy Ukraina będzie w stanie to zrobić.

Rosji zabroniono udziału w konkursie w Turynie we Włoszech, który rozpoczął się muzycznym przesłaniem pokoju, które zostało powtórzone przez gospodarzy, gdy Ukraina zdobyła trofeum.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że zwycięstwo jest głębsze niż zwycięska piosenka i reprezentuje zwycięstwo współczucia nad nienawiścią.

Sonya Sceats, dyrektor naczelny Freedom From Torture, organizacji charytatywnej zapewniającej specjalistyczną terapię psychologiczną, aby pomóc osobom ubiegającym się o azyl i uchodźcom, którzy przeżyli tortury odzyskać i odbudować swoje życie w Wielkiej Brytanii i wygrana jest zwycięstwem jedności.

„Dzisiejszy wynik jest świadectwem niesamowitej solidarności okazywanej przez Europejczyków ofiarom rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie” – powiedziała.

„Podczas gdy populistyczni demagodzy i cyniczni politycy głosili ksenofobię i podziały, zwykli ludzie z Polski do Portsmouth witali uciekających przed konfliktem z otwartymi ramionami.

„Przede wszystkim dzisiejsze zwycięstwo Ukrainy pokazuje, że więcej nas łączy niż dzieli, a dobroć i współczucie zawsze zwyciężą nienawiść”.

Oleh Psiuk, raper i frontman Kałuszskiej Orkiestry, powiedział i wróciłby walczyć o swój kraj w ciągu kilku dni od występu na żywo przed 180-milionową widownią telewizyjną.

Powiedział, że wygrana podniesie morale Ukraińców i uszczęśliwi ludzi, udowadniając, że ich kultura żyje.

Kałusz Orkiestrę tworzą raper Oleh Psiuk, multiinstrumentalista Ihor Didenchuk, tancerz Vlad Kurochka, sopilka Vitalii Duzhyk oraz wokaliści Tymofii Muzychuk i Oleksandr Slobodianyk.

Turyn, Włochy - 13 maja: Orkiestra Kałusza z Ukrainy uczestniczy w próbach sukni przed 66. Wielkim Finałem Konkursu Piosenki Eurowizji w Reggia di Venaria Reale 13 maja 2022 r. w Turynie we Włoszech.  (Zdjęcie: Giorgio Perottino/Getty Images)
Orkiestra Kałusza z Ukrainy bierze udział w próbach generalnych przed 66. Wielkim Finałem Konkursu Piosenki Eurowizji w Reggia di Venaria Reale 13 maja 2022 r. w Turynie we Włoszech. (Zdjęcie: Giorgio Perottino/Getty Images)

Łączą tradycyjną ukraińską muzykę ludową z nowoczesnym rapem i hip-hopem, tworząc niepowtarzalne brzmienie.

Piosenka „Stefania” została pierwotnie napisana na cześć matki Oleha Psiuka. Ale w świetle wojny teksty uderzają w hołd dla Ukrainy jako ojczyzny – z wersami, które przekładają się na: „Nie możesz odebrać mi mojej siły woli, tak jak ją dostałem” i „Będę zawsze znajduję drogę do domu, nawet jeśli drogi są zniszczone”.

Turyn, Włochy - 13 maja: Orkiestra Kałusza z Ukrainy uczestniczy w próbach sukni przed 66. Wielkim Finałem Konkursu Piosenki Eurowizji w Reggia di Venaria Reale 13 maja 2022 r. w Turynie we Włoszech.  (Zdjęcie: Giorgio Perottino/Getty Images)
Orkiestra Kałusza z Ukrainy bierze udział w próbach generalnych przed 66. Wielkim Finałem Konkursu Piosenki Eurowizji w Reggia di Venaria Reale 13 maja 2022 r. w Turynie we Włoszech. (Zdjęcie: Giorgio Perottino/Getty Images)

Rosja zdecydowała się nie uczestniczyć w konkursie w 2017 roku, który odbył się w Kijowie, po tym, jak ich uczestnikowi zakazano wjazdu do kraju, ale w tym roku po raz pierwszy kraj został usunięty przez organizatorów.

Na zwycięzców Eurowizji głosuje się mieszanką głosów publicznych i jury ekspertów z każdego kraju.

Konkurs powrócił w zeszłym roku po odwołaniu wydarzenia w 2020 roku w wyniku pandemii Covid-19.

Ukraina ostatnio wygrała konkurs w 2016 roku, a Jamala zajął pierwsze miejsce.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button