RozrywkaTrendy

Uniwersytet w Nowym Jorku zakazuje wszystkim grupom studenckim po tym, jak sąd orzekł, że musi uznać klub LGBTQ

NOWY JORK: Żydowski uniwersytet ortodoksyjny w Nowym Jorku otrzymał od sędziego sądu najwyższego polecenie formalnego uznania studenckiego klubu LGBT o nazwie „YU Pride Alliance”, który został nieoficjalnie utworzony przez organizacje studenckie w 2018 roku. Uniwersytet Yeshiva odmawia jednak tego twierdzą, że narusza to religijny charakter ich uniwersytetu. Powstaje spór, czy uczelnia jest instytucją religijną, czy świecką.

REKLAMA

W piątek, 16 września, uniwersytet Yeshiva wysłał e-mailem całą społeczność studentów studiów licencjackich, aby ogłosić decyzję o zawieszeniu wszystkich klubów studenckich. Ogłoszenie pojawiło się dwa dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odmówił zablokowania orzeczenia nowojorskiej sędzi Lynn Kotler w czerwcu, że uniwersytet podlega miejskiemu prawu antydyskryminacyjnemu i musi uznać klub o nazwie YU Pride Alliance, ale Yeshiva ustaliła, że ​​przyznanie mu oficjalnego status byłby „niezgodny z wartościami Tory szkoły”.

REKLAMA

CZYTAJ WIĘCEJ

„Nie ma miejsca na nienawiść”: policja usuwa protestujących lesbijek, którzy rozbili paradę Pride Cymru 2022

PAYBACK TO POTUS: Trump sugeruje naloty na Hillary Clinton i Baracka Obamę jako „odpłatę za Mar-a-Lago”

REKLAMA

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych rektor uczelni, rabin Ari Berman, powiedział, że uczelnie wyznaniowe mają prawo zakładać kluby w swoim rozumieniu Tory. „Uniwersytet Yeshiva po prostu dąży do tego samego prawa do samostanowienia”. Wiadomość e-mail wysłana do studentów zawierała informację, że „wstrzyma się z wszelkimi zajęciami klubowymi na studiach licencjackich, podczas gdy natychmiast podejmie kroki w celu podążania za mapą drogową dostarczoną przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w celu ochrony wolności religijnej YU”, według Daily Mail. W środę, 14 września, głosami 5-4 sędziowie znieśli tymczasowe orzeczenie sądu, które wymaga uznania grupy przez Yeshiva University, mimo że walka prawna trwa w sądach w Nowym Jorku. Prezes Sądu Najwyższego John Roberts i sędzia Brett Kavanaugh, dwóch konserwatystów stanęło po stronie trzech liberalnych sędziów Trybunału, tworząc większość.

REKLAMA

Wydaje się, że spór między sędziami dotyczy głównie procedury sprawy, a większość pisze pokrótce, że Uniwersytet Jesziwy powinien wrócić do sądu stanowego w celu uzyskania szybkiej rewizji i tymczasowego wymiaru sprawiedliwości, podczas gdy sprawa jest kontynuowana. Jeśli nie otrzyma żadnego z sądów państwowych, szkoła może wrócić do Sądu Najwyższego, napisała większość. Nieoficjalny klub studencki opisuje siebie jako „obszar wsparcia dla wszystkich studentów, wszystkich orientacji seksualnych i tożsamości płciowych, aby czuli się szanowani, widoczni i reprezentowani”. Niemniej jednak ortodoksyjna instytucja żydowska z siedzibą w Nowym Jorku argumentowała, że ​​przyznanie jej uznania dla Pride Alliance „naruszałoby jej szczere przekonania religijne”.

REKLAMARektor uniwersytetu, rabin Ari Berman, powiedział, że „zaangażowanie i miłość uniwersytetu do naszych studentów LGBTQ są ​​niezachwiane”. Jednak prawniczka Katie Rosenfeld argumentuje: „The Pride Alliance szuka bezpiecznej przestrzeni na kampusie, nic więcej. Zamykając wszelkie działania klubowe, administracja YU próbuje podzielić grono studentów i nastawić studentów przeciwko ich rówieśnikom LGBT”. Klub argumentował, że prośba Jesziwy do Sądu Najwyższego była przedwczesna, zauważając również, że uniwersytet już uznał klub dumy gejowskiej w swojej szkole prawniczej. Spory wciąż toczą się wokół faktu, czy Jesziwa jest „korporacją religijną”, a zatem będzie zwolniona z nowojorskiej ustawy o prawach człowieka.

REKLAMA

 

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button