Aktualności

USA przygotowują pakiet dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów jako paliwo HIMARS dla Kijowa: Raport

Według raportu Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie kolejnej amunicji do broni dalekiego zasięgu, która skutecznie atakuje siły rosyjskie w ramach pakietu bezpieczeństwa.

Reuters powiedział, że administracja prezydenta Joe Bidena ma ogłosić pakiet o wartości 1 miliarda dolarów, który obejmuje amunicję dla produkowanych w USA systemów rakiet artyleryjskich M142 High Mobility Artillery Systems (HIMARS), których zasięg pozwolił Kijowowi trafić w znaczące cele.

Podobno na Ukrainie znajduje się 16 HIMARS dostarczanych przez USA, które według sił Kijowa z powodzeniem uderzyły w rosyjskie centra dowodzenia i składy amunicji.

Nowy pakiet zostanie dostarczony za pośrednictwem Presidential Drawdown Authority (PDA), co pozwala Bidenowi na autoryzowanie transferów z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu.

M142 System rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności (HIMARS)
Amerykański personel wojskowy stoi przy M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) w Rijadzie podczas pierwszego World Defense Show w Arabii Saudyjskiej 6 marca 2022 r. Reuters poinformował 5 sierpnia 2022 r., że USA mają dostarczyć siłom Kijowa amunicję broń, która skutecznie uderzyła w rosyjskie cele.
Obrazy Getty

W pakiecie znajdzie się także amunicja do systemu rakiet ziemia-powietrze NASAMS oraz do 50 opancerzonych wozów transportu medycznego M113, z których 200 wcześniej USA zleciło na Ukrainie.

W lipcu USA zobowiązały się do wysłania dwóch NASAMS, chociaż nie jest jasne, czy wyrzutnie są już na Ukrainie, czy też amunicja była przeznaczona dla wyrzutni podarowanych przez inny kraj.

Ostatni wkład USA, który można ogłosić już w poniedziałek, zwiększa 8,8 miliarda dolarów amerykańskiej pomocy dla Kijowa od początku wojny 24 lutego.

Newsweek skontaktował się z Pentagonem w celu uzyskania komentarza.

Ukraina pochwaliła ostatnią dostawę HIMARS, a ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski pochwalił wsparcie, jakie jego siły otrzymują od USA, mówiąc, że „zbliża nas to do zwycięstwa”.

A Czasy finansowe poinformował, że systemy HIMARS „podsycają nadzieje Ukrainy” na kontrofensywę.

Pojawia się, gdy brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sobotę, że wojna Rosji z Ukrainą „wchodzi w nową fazę”.

W swojej codziennej ocenie urzędnicy obrony powiedzieli, że rosyjskie konwoje pojazdów wojskowych i broni oddalają się od wschodniego regionu Donbasu i gromadzą się na południu w oczekiwaniu na „możliwy atak” lub kontrofensywę Kijowa.

Powiedzieli, że sprzęt przemieszcza się również z okupowanego przez Rosję Melitopola, Berdiańska, Mariupola oraz z Rosji kontynentalnej przez most Kerczeński na Krym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Batalionowe grupy taktyczne (BTG) liczące do 1000 żołnierzy zostały rozmieszczone na Krymie „i prawie na pewno zostałyby użyte do wsparcia wojsk rosyjskich w regionie Chersoniu”, które Ukraina próbuje wydrzeć rosyjskiej kontroli.

Tymczasem siły ukraińskie nadal atakowały mosty, składy amunicji i połączenia kolejowe w południowych regionach.

Ten nacisk obejmuje strategicznie ważny bodziec kolejowy, który łączy Chersoń z Krymem, podczas gdy Ukraina próbuje „wpłynąć na zdolność Rosji do logistycznego zaopatrzenia”.

W zeszłym tygodniu siły ukraińskie wykorzystały HIMARS, aby uderzyć w most Antonivskiy i pobliski most kolejowy nad rzeką Dnipro w Chersoniu, zadając cios siłom rosyjskim.

Newsweek skontaktował się z ministerstwami obrony Ukrainy i Rosji w celu uzyskania komentarza.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button