Rozrywka

Użycie ikony Czarnego Słońca przez Paytona Gendrona wywołuje debatę nad ukraińskim batalionem Azow

Biały nastolatek, zwolennik supremacji, który podczas masowej strzelaniny w sklepie spożywczym w Buffalo w stanie Nowy Jork odebrał co najmniej 10 istnień, opublikował rasistowski manifest, rzekomo używający tego samego nazistowskiego symbolu „czarnego słońca” używanego przez ukraińską neonazistowską milicję Azowa, która jest podobno szkolony przez siły NATO podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

18-letni Payton Gendron twierdził w 180-stronicowym dokumencie, że został „zradykalizowany” w Internecie w pierwszych dniach pandemii Covid, a nie przez osoby, które spotkał osobiście. Samozwańczy zwolennik białej supremacji i antysemita powiedział, że dzięki swoim „badaniom” odkrył niski wskaźnik urodzeń białych na całym świecie i że „kryzys” „ostatecznie doprowadzi do całkowitego zastąpienia rasowego i kulturowego Europejczyków”.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kim jest Brenton Tarrant? Payton Gendron został zainspirowany masową strzelanką z Nowej Zelandii

Kim są rodzice Paytona Gendrona? Sąsiad mówi, że inżynierowie budowlani Paul i Pamela „mają miłą rodzinę”Użycie tego samego symbolu „czarnego słońca” lub sonnenradu zarówno przez Gendrona, jak i milicję Azowską wywołało debatę w mediach społecznościowych, a niektórzy twierdzili, że USA finansują białych supremacjonistów na Ukrainie, wysyłając miliardy dolarów pomocy.

„Terrorysta białej supremacji, który zabił co najmniej 10 osób w sklepie spożywczym w Buffalo w stanie Nowy Jork i transmitował go na żywo, Payton Gendron, opublikował faszystowski manifest, używając tego samego „czarnego słońca” nazistowskiego symbolu używanego przez ukraińskiego neonazistę Azowa milicji, którą NATO uzbraja i szkoli” – napisał na Twitterze dziennikarz Benjamin Norton.

„Symbol Azowa jest w wiadomościach nie tylko na Słowacji, ale także w Buffalo, gdzie sobotni, rasistowski strzelec masowy był fanem tego samego zmienionego „czarnego słońca”, którego Azov używa za swoim Wolfsangelem. Pierwsza strona manifestu nienawiści Paytona Gendrona podobno zawiera ten symbol” – dodał redaktor Meduza, Kevin Rothrock.

„Facet, który wczoraj zastrzelił 10 osób w masowej strzelaninie na tle rasowym w Buffalo, Payton Gendron, nosił na piersi nazistowski symbol „tylnego słońca”. Jest on również używany przez Batalion Azowski na Ukrainie. część z tych 40 miliardów dolarów amerykańskich podatków” – twierdzi YouTuber Joe Quinn.

„Wysłaliśmy więc 40 miliardów dolarów na Ukrainę, aby sfinansować neonazistowski batalion Azow, który ma magazyn promujący się pod nazwą „Czarne Słońce”, który używa tego samego logo, co neonazistowski strzelec w Buffalo Payton Gendron. Nie mogę tego zrobić w górę!” napisał inny użytkownik Twittera.

Inni jednak szydzili z porównania i stwierdzili, że nie ma powiązań między strzelcem z Buffalo a neonazistowską milicją Azowa.

„Istnieje już wiele dezinformacji na temat masowej strzelaniny w Buffalo w stanie Nowy Jork. Żeby było jasne, nie miał w swoim manifeście „symbolu batalionu Azowskiego” – to sonnenrad (czarne słońce), który jest powszechnym symbolem białej supremacji ”, napisała na Twitterze badaczka Caroline Orr Bueno.

„NIE rozumiem, dlaczego ludzie w twoich wzmiankach nie rozumieją, że wszystkie bataliony azowskie są zwolennikami białej supremacji, ale nie wszyscy biali supremacjoniści są azowami? Na przykład, dlaczego ludzie myślą, że mówisz inaczej?” odpowiedziała pisarka Leila Claire.

„Każdy, kto nie zna symbolu Czarnego Słońca w ruchach białej supremacji, nie zwracał na to uwagi. Używają go prawie wszyscy neonaziści, a nawet ludzie z mitologii staronordyckiej i celtyckiej. Ale Azov nie miał na to wpływu”. argumentował jeden użytkownik Twittera.

„Och, czy ludzie naprawdę wiążą to z Ukrainą? Rozstępy”, wtrącił inny.

Warto zauważyć, że batalion Azowski jest najbardziej kontrowersyjnym ze wszystkich sił ukraińskich, znanym z eksponowania nazistowskich symboli i propagowania ideologii białej supremacji. Azov podobno zaczynał jako piechota wojskowa składająca się z cywilnych ochotników, którzy byli przywiązani do skrajnie prawicowych, neonazistowskich grup, które działały na Ukrainie, w tym gangu Patriota Ukrainy i Zgromadzenia Społeczno-Narodowego (SNA).

The Washington Post niedawno odniósł się do nazistowskich tendencji batalionu Azowskiego w artykule zatytułowanym „Prawicowy Batalion Azowski wyłania się jako kontrowersyjny obrońca Ukrainy”. Artykuł zwrócił uwagę na szerokie poparcie dla grupy i na to, że Ukraina stała się nowym centrum skrajnej prawicy na całym świecie. „…Pomimo tego, że konsekwentnie zaprzeczają jakimkolwiek nazistowskim powiązaniom, ich mundury i tatuaże na wielu ich bojownikach noszą wiele faszystowskich i nazistowskich symboli, w tym swastyki i symbole SS” – zauważył Post.

Jeśli masz dla nas wiadomość lub interesującą historię, skontaktuj się z nami pod numerem (323) 421-7514

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button