Aktualności

Wielka Brytania nie zawrze umowy o wolnym handlu z USA przez lata, przyznaje Liz Truss, pomimo obietnicy Brexitu

Wielka Brytania nie zawrze umowy o wolnym handlu z USA przez lata, przyznała Liz Truss, łamiąc kluczową obietnicę po Brexicie.

Premier wylądowała w Nowym Jorku późną nocą i zanim jej samolot uderzył w asfalt, prawie wykluczyła możliwość zawarcia dwustronnej umowy handlowej z Waszyngtonem.

Oznacza to dramatyczne zmniejszenie ambicji Wielkiej Brytanii w zakresie umowy o wolnym handlu z USA od czasu opuszczenia Unii Europejskiej. Zawarcie umowy handlowej z USA zostało sprzedane jako jedna z najważniejszych korzyści z opuszczenia UE.

Pani Truss zostaje pierwszym premierem od czasu, gdy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem bloku, przyznając, że nie będzie szans na zawarcie umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi w „krótko- i średnioterminowej perspektywie”.

Przemawiała w drodze do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, gdzie przeprowadzi swoje pierwsze rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem od czasu wejścia do numeru 10.

Zrozumiałe jest, że premier nie widzi nadziei na ożywienie negocjacji handlowych przed kolejnymi wyborami, które są odległe o co najmniej dwa lata.

Zamiast tego Truss uważa, że ​​priorytetem, jeśli chodzi o jej politykę zagraniczną, będzie rozprawienie się z antagonizmem Rosji.

Rozmawiając z dziennikarzami podczas lotu do USA, powiedziała: „Kwestią numer jeden jest globalne bezpieczeństwo i upewnienie się, że jesteśmy w stanie wspólnie poradzić sobie z rosyjską agresją i zapewnienie, że Ukraina zwycięży, a Putin nie odniesie sukcesu na Ukrainie”.

Przyznała jednak, że jeśli chodzi o główne cele Wielkiej Brytanii, jakim jest pośrednictwo w nowych porozumieniach handlowych, byłoby to poza umową z USA.

Zamiast tego powiedziała, że ​​należy skupić się na zawieraniu wielostronnych paktów handlowych, takich jak Kompleksowa i Postępowa Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym (CTPPT), która obejmuje Australię, Kanadę i Japonię.

„Jeśli chodzi o handel… uzyskanie przystąpienia do CTPPT, zawarcie umowy handlowej z Indiami, zawarcie umowy handlowej z GCC. To są nasze priorytety handlowe” – powiedziała.

I dodała: „Nie ma [sic] obecnie trwają jakiekolwiek negocjacje z USA i nie spodziewam się, że rozpoczną się one w perspektywie krótko- lub średnioterminowej”.

Wtajemniczeni wierzą, że jej decyzja o zakończeniu wszelkich nadziei na porozumienie handlowe pozwala pani Truss odejść od układu, jeśli chodzi o jakiekolwiek dyskusje z USA na temat protokołu z Irlandii Północnej.

GCC obejmuje kraje Zatoki Perskiej Bahrajn, Kuwejt, Oman, Katar, Arabię ​​Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ten ruch sygnalizuje poważną zmianę w podejściu rządu do nowych porozumień handlowych z USA po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Theresa May uczyniła zabezpieczenie umowy o wolnym handlu z USA kluczową dywidendą Brexitu i dołożyła wszelkich starań, aby przekonać ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa do zawarcia nowej umowy handlowej.

Jej następca, Boris Johnson, również starał się zawrzeć umowę z Waszyngtonem, pomimo ochłodzenia stosunków między Białym Domem a nr 10 po wyborze Bidena.

Zamiast tego Wielka Brytania starała się zawrzeć mniejsze porozumienia handlowe z poszczególnymi stanami USA, takimi jak Indiana i Karolina Północna.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button