Rozrywka

„Władimir Putin jest bardziej niebezpieczny niż Adolf Hitler i Józef Stalin” – mówi polski premier

Władimir Putin jest „bardziej niebezpieczny” niż Adolf Hitler i Józef Stalin, stwierdził polski premier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że prezydent Rosji jest większym zagrożeniem, bo ma do dyspozycji zaawansowaną broń, np. arsenał nuklearny.

Zauważył również, że w porównaniu z XX-wiecznymi dyktatorami Putin może skuteczniej kierować „nowe media na wyciągnięcie ręki, aby rozpowszechniać swoją propagandę”.

Pisząc dla „Daily Telegraph”, Morawiecki powiedział: „Ideologia „Russkij Mir” Putina jest odpowiednikiem XX-wiecznego komunizmu i nazizmu.

„To ideologia, poprzez którą Rosja uzasadnia wymyślone prawa i przywileje dla swojego kraju.

Tysiące ukraińskich cywilów zginęło już z rąk sił Putina (Zdj.: Getty Images) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

„W imię tej ideologii zrównano z ziemią Mariupol i dziesiątki ukraińskich miast, które wysłały na wojnę rosyjskich żołnierzy, przekonały ich o wyższości i zachęcały do ​​popełniania nieludzkich zbrodni wojennych”.

Morawiecki przestrzegł też całą Europę, mówiąc, że musimy wykorzenić ten „rak” ideologii.

Wezwał do „deputinizacji” cywilizowanego świata, porównując to do denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

Hitler zaaranżował morderstwo sześciu milionów Żydów podczas Holokaustu (Zdjęcie: Roger Viollet / Getty Images)

Aby otrzymywać najnowsze wiadomości i historie z całego świata z Daily Star, zapisz się do naszego biuletynu, klikając tutaj.

Putin podobnie omówił „denazyfikację”, uzasadniając swoją inwazję na Ukrainę.

Oskarżył nawet ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o bycie nazistą, mimo że był Żydem.

Rosyjski despota ponownie próbował uspokoić swoich obywateli, że walczą z nazistami w swoim przemówieniu na poniedziałkowej (9 maja) paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie.

„Walczycie o Ojczyznę, o jej przyszłość, aby nikt nie zapomniał lekcji drugiej wojny światowej. Aby nie było na świecie miejsca dla katów, katów i nazistów” – powiedział Putin.

Stalin był odpowiedzialny za miliony zgonów w Związku Radzieckim, z których 1,7 miliona miało miejsce w Gułagach (Zdj .: Getty Images)

W świetle tego przemówienia Morawiecki zwrócił uwagę, że Putin zapomniał wspomnieć o „niewolnictwie”, jakie Związek Sowiecki wprowadził do kilku krajów w Europie.

Od rozpoczęcia inwazji 24 lutego polski premier połączył swoją zaciekłą antyputinowską retorykę z mocnymi działaniami.

Polska, która dzieli granicę z Ukrainą, przyjęła miliony kobiet, dzieci i mężczyzn w wieku niewalczącym uciekających z konfliktu.

Przeczytaj więcej powiązanych artykułów Przeczytaj więcej powiązanych artykułów

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button