Aktualności

Wojna z Ukrainą, która wpłynie na globalną podaż żywności „na nadchodzące lata”, ostrzega Światowy Program Żywnościowy

Konflikt na Ukrainie będzie nadal wpływał na globalną podaż żywności „w nadchodzących latach”, ostrzega Światowy Program Żywnościowy (WFP), a ciało jest zmuszone do ograniczania racji żywnościowych dla zagrożonych uchodźców z powodu rosnących kosztów żywności.

Afryka Wschodnia – zwłaszcza Etiopia, Somalia i Kenia – jest ogarnięta poważnym kryzysem głodowym, w którym niemowlęta umierają z głodu, a kobiety zmuszane są do pracy seksualnej, aby zarobić wystarczająco dużo pieniędzy na jedzenie.

Michael Dunford, dyrektor regionalny WFP w Afryce Wschodniej, ostrzegł, że konflikt na Ukrainie „przyspieszał i zaostrzał” kryzys żywnościowy – i że sytuacja będzie się tylko pogarszać.

Ponad 90 procent osób otrzymujących racje żywnościowe z WFP w regionie zmniejszono zasiłek żywnościowy, ponieważ rosnące koszty zmuszają agencje do ograniczania tego, co mogą zaoferować.

Cena koszyka żywnościowego rozdanego przez WFP tym, którzy nie mają dostępu do odpowiedniej ilości żywności, wzrosła o 21 procent od początku wojny io 46 procent ogółem w ciągu ostatniego roku.

Kobiety kupują warzywa w Mogadiszu w Somalii. Kraj stoi w obliczu kryzysu głodowego, a ceny żywności gwałtownie rosną w wyniku wojny na Ukrainie i susz w Rogu Afryki. (Zdjęcie: Hassan Ali Elmi/AFP przez Getty)

„WFP jest zmuszany do podejmowania bardzo trudnych decyzji, zabierając racje żywnościowe od potrzebujących i często najsłabszych” – powiedział Dunford podczas wspólnego briefingu z agencjami humanitarnymi.

„Spośród 4,7 mln uchodźców w całym regionie, 94 procent będzie miało obniżone racje żywnościowe; zmniejszona z tego, co uważa się za wymagane minimum”.

Pojawia się po tym, jak powiedział Christian Aid i że koszty życia w kryzysie „mają poważny wpływ na naszą pracę”, a cena niezbędnych rzeczy, które normalnie dystrybuowane są przez agencję, dramatycznie wzrosła.

40-letnia Owliyo Hassan Salaad trzyma swojego syna Ali Osmana, 3 lata, który wykazuje objawy Kwashiorkoru, ciężkiego niedożywienia białkowego powodującego obrzęk i zmiany skórne, jak mierzy się w ośrodku stabilizacji niedożywienia prowadzonym przez Action Against Hunger w Mogadiszu w Somalii Niedziela, 5 czerwca 2022 r. Zgony zaczęły się w najbardziej wyschniętej od dziesięcioleci suszy w regionie, a wcześniej niepublikowane dane pokazują, że w tym roku prawie 450 zgonów w ośrodkach leczenia niedożywienia w samej Somalii.  (Zdjęcie AP/Farah Abdi Warsameh)
Owliyo Hassan Salaad, lat 40, trzyma swojego syna Ali Osmana, lat 3, który cierpi z powodu poważnego niedożywienia w ośrodku stabilizacji niedożywienia prowadzonym przez Action against Hunger w Mogadiszu (Zdjęcie: Farah Abdi Warsameh/AP)

Około 89 milionów ludzi w Afryce Wschodniej uważa się za „bardzo niepewne żywności”, co oznacza, że ​​ich niezdolność do spożywania odpowiedniej ilości żywności zagraża ich życiu lub źródłom utrzymania.

Liczba ta, odpowiadająca około 10-krotności populacji Londynu, oznacza wzrost o 90 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Jednak pan Dunford powiedział: „Niestety nie widzę, żeby zwalniało”.

„Nawet jeśli wojna na Ukrainie zakończy się dzisiaj, co tragicznie nie nastąpi, skutki tego konfliktu będziemy odczuwać przez kolejne lata, obawiam się” – powiedział.

„Odczuwamy wpływ na Zachodzie, ale dramatycznie rozgrywa się w Afryce Wschodniej”.

Jak wojna na Ukrainie wpływa na światowe dostawy żywności?

Zarówno Ukraina, jak i Rosja są dużymi producentami pszenicy i oleju. Według Christian Aid przed wojną Ukraina eksportowała średnio sześć milionów ton zboża i nasion oleistych miesięcznie. W marcu liczba ta spadła do zaledwie 200 tys.

Te niedobory dotykają kraje, które już borykały się z dostawami żywności; Na przykład Rosja i Ukraina stanowią 100 procent Somalii i 75 procent Sudanu.

Rosja jest także dużym producentem nawozów, które pomagają rolnikom w uprawie roślin. Szacuje się, że od czasu sankcji wobec Rosji cena nawozu wzrosła o około 30 proc.

Dunton powiedział, że WFP jest „bardzo zaniepokojony” dostępnością nawozu, który jest niezbędny do pomocy rolnikom w uprawie roślin.

Rosnące koszty odczuwalne były również w Wielkiej Brytanii, gdzie szef Banku Anglii ostrzegał przed „apokaliptycznym szokiem” dla brytyjskich dostaw żywności w wyniku wojny.

Pan Dunford wezwał do pilnego finansowania Rogu Afryki, ostrzegając, że skupienie się na sytuacji na Ukrainie grozi zaniedbaniem skutków wojny w innych częściach świata.

Ostrzegł, że „przy takim poziomie finansowania, jaki widzieliśmy do tej pory”, agencje pomocowe nie byłyby w stanie „zaniknąć katastrofy”.

„Wiele uwagi na Zachodzie z pewnością skupia się na Ukrainie… Musimy upewnić się, że świat dostrzeże, że dzieje się więcej niż Ukraina. Widzimy umierające na naszych oczach dzieci. Widząc przesiedlane populacje, ludzi, którzy stracili środki do życia” – powiedział.

Dodając swoje przesłanie do nadchodzącego szczytu G7, powiedział: „Potrzebujemy więcej pieniędzy i potrzebujemy ich teraz”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button