Rozrywka

Wybór Cristona Cole’a do [SPOILER] Może mieć straszne reperkusje w „Domu smoka”

Uwaga, spoiler: Ten artykuł zawiera spoilery do House of the Dragon, odcinek 5.

Przygotowujemy się do Tańca Smoków w miarę rozwoju Domu Smoka. W ostatnim odcinku z młodymi aktorami Emily Carey i Milly Alcock, sprawy Rhaenyry idą na pierwszy plan. Pod koniec odcinka 5 ser Criston Cole (Fabien Frankel) podejmuje druzgocący wybór, by zabić ser Joffreya Lonmoutha (Solly McLeod).

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Wygląda na to, że to makabryczne zabójstwo nastąpiło dość nagle, chociaż nie dziwi fakt, że na weselu w uniwersum Game of Thrones panuje przemoc. W końcu to jest franczyza, która przyniosła nam „Czerwone Wesele”. Dlaczego więc ser Criston zabił ser Joffreya i jakie jest znaczenie tego konkretnego wydarzenia w Domu Smoka?

Źródło: HBOArticle kontynuuje pod reklamą Dlaczego Criston Cole zabił Joffreya?

W świecie stworzonym przez George’a RR Martina małżeństwo jest prawie zawsze polityczne, zwłaszcza gdy jest pomiędzy osobami bliskimi Żelaznemu Tronu. Tak więc Viserys (Paddy Considine) żąda, aby Rhaenyra poślubiła jej kuzyna, Laenora Valeryona (Theo Nate). Ale zarówno Laenor, jak i Rhaenyra mają własne interesy. Laenor ma romans ze swoim ulubionym rycerzem, ser Joffreyem, a Rhaenyra ze swoim zaprzysiężonym protektorem, ser Cristonem.

Gdy księżniczka Rhaenyra wraca do Westeros z ser Cristonem na ślub, Criston kwestionuje ich związek. Prosi ją, żeby z nim uciekła, a ona przyznaje, że nigdy nie ma takiego zamiaru. Ale mówi, że mogą kontynuować romans, a Criston pyta, czy jest tylko jej „dziwką”. Jest zły, że złamał przysięgę rycerską i nie otrzymał nic w zamian.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Joffrey Lonmouth: Znam twój sekret, a ty znasz mój. Ser Criston Cole: #HouseOfTheDragon pic.twitter.com/REjYBq9WJH

— Darius F. (@DDF31090) 19 września 2022

A potem bardzo szybko jesteśmy na weselu, które ma trwać całe siedem dni. Joffrey dowiaduje się, że ser Criston jest sekretnym kochankiem Rhaenyry, i zwraca się do swojego towarzysza rycerza, aby przysiąc o zachowaniu tajemnicy i ochrony. Jednak Joffrey robi to w sposób podobny do szantażu. „Znasz mój sekret… a ja znam twój” – sugeruje.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Gdy ślub się rozwija, a uczucia Cristona nabierają tempa, wpada w morderczą wściekłość… i wyładowuje to na Joffreyu. W wywiadzie dla EW Fabien ujawnia niektóre motywy wyboru swojej postaci. „Nie sądzę, że to dlatego [Rhaenyra] mówi, że z nim nie wyjedzie – przyznaje. „Myślę, że to sposób, w jaki mówi, że z nim nie wyjedzie. … Postanowiła go tam zatrzymać. Zmusiła go do przetrwania tego ślubu. To tam buduje się wrogość”.

Źródło: HBOArticle kontynuuje pod reklamą

Między animozją a „bandycką” naturą Cristona, jak opisał showrunner Ryan Condal, ten impulsywny akt wściekłości może nie być ostatnim w Cristona. W rzeczywistości, gdy staje się urażony wyborami Rhaenyry, możliwe, że jego lojalność zmieni się i uczyni z niego kluczową postać podczas Tańca Smoków.

Ser Joffrey Lonmouth gra aktor Solly McLeod.

Odcinek 5 to początek i koniec Solly McLeod w serii Game of Thrones, ale to nie znaczy, że zrobił na nas mniejszy ślad. Jego rola sekretnego kochanka Laenor jest czarująca i tragiczna, ponieważ gdy próbuje chronić Laenor, zamiast tego traci życie. W tradycji Joffrey jest nazywany „Rycerzem Pocałunków”, chociaż żartuje w House of the Dragon, że nie ma pojęcia, dlaczego.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamąŹródło: HBO

W książkach romans Joffreya z Laenorem jest tylko plotkowany i stał się jedną z wielu twórczych swobód, które wykorzystali showrunnerzy House of the Dragon. Istnieje jednak pewien sprzeciw wobec jego śmierci. Chociaż umiera w materiale źródłowym, jego śmierć w serialu wydaje się wyjątkowo makabryczna.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

W rzeczywistości Los Angeles Times porównał niektóre z queerowych zgonów w Game of Thrones od Renly’ego Baratheona do księcia Oberyna Martella: „Postaci LGBTQ w świecie Game of Thrones – zwłaszcza queer mężczyźni – mają długą historię bycia haniebnymi wysłane na wystawie. I chociaż można argumentować, że większość postaci z serialu doświadcza jakiejś formy straszliwej przemocy, śmierć postaci queer jest często naznaczona homofobicznym podtekstem, którego nie można zignorować.

joffrey lonmouth mówił o tym, że małżeństwo laenor z rhaenyrą jest „lepsze, niż mogli się spodziewać” i byli tak szczęśliwi, że kontynuują swój związek tylko dla homofobala chrześcijaństwa, który wywali z niego życie pic.twitter.com/0V6Nm6eWxm

— lina | książkowy purysta (@rhaegarlya) 19 września 2022

Mimo że Solly nie występuje już w House of the Dragon, możemy spodziewać się, że zobaczymy go znacznie więcej w przyszłości, ponieważ ma zagrać w kilku projektach, w tym w reimaginacji Toma Jonesa i thrillerze dla nastolatków Beach Boys.

Nowe odcinki House of the Dragon emitowane są w każdą niedzielę o 21:00 czasu wschodniego na HBO i mogą być transmitowane na HBO Max.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button