Aktualności

Wybory uzupełniające: Boris Johnson odrzuca sugestie, że może zrezygnować, jeśli Torysi stracą Tivertona i Wakefielda jako „szalony”

Premier Boris Johnson odrzucił sugestie, że może być zmuszony do rezygnacji, jeśli przegra dwa wybory uzupełniające w czwartek, jako „szalony”.

Wyborcy idą do urn w Wakefield oraz w Tiverton i Honiton w wyborach uzupełniających postrzeganych jako kluczowy test przywództwa premiera dwa tygodnie po tym, jak 148 konserwatywnych deputowanych próbowało usunąć go w głosowaniu nad wotum zaufania.

Johnson przetrwał wyzwanie, ale niektórzy torysi ostrzegają, że porażki w Wakefield – w tak zwanej Czerwonej ścianie miejsc, które partia zajęła Partii Pracy w 2019 r., oraz w Tiverton i Honiton – postrzeganych jako klasyczne, prawdziwie niebieskie południowe miejsca, mogą ponownie wybuchnąć pytania dotyczące przywództwa.

Starszy backbencher Huw Merriman ostrzegł premiera, że ​​głosowanie nad jego przywództwem było „jak tornado, które wybuchło, a potem wybuchło ponownie”.

Omawiając perspektywę bliźniaczych porażek w wyborach uzupełniających, Merriman kontynuował: „Możliwe, że tornado wybuchnie ponownie, kiedy się tego nie spodziewasz”.

Zapytany, czy zrezygnuje, jeśli przegra, Johnson powiedział dziennikarzom podróżującym z nim na szczyt Wspólnoty Narodów w Rwandzie: „Daj spokój, dopiero rok temu wygraliśmy wybory uzupełniające w Hartlepool, o których wszyscy myśleli – wiesz , nie wygraliśmy Hartlepool od – nie pamiętam, kiedy ostatnia impreza Torysów wygrała Hartlepool – od dłuższego czasu.

„Nie sądzę, żeby kiedykolwiek… partie rządzące generalnie nie wygrywają wyborów uzupełniających, zwłaszcza nie w połowie kadencji.

„Wiesz, mam wielką nadzieję, ale wiesz, proszę bardzo.

„Taka jest tylko rzeczywistość”.

Zapytany, czy po dwóch porażkach pozostanie premierem, odpowiedział: „Oszalałeś?”

Oba wybory uzupełniające rozpoczęły się po tym, jak posłowie torysów zostali zmuszeni do dymisji w niełasce.

W Wakefield, byłym obszarze przemysłowym w West Yorkshire, były parlamentarzysta konserwatystów Imran Ahmad Khan ustąpił po tym, jak uznano go winnym napaści seksualnej na 15-letniego chłopca i skazano na 18 miesięcy w więzieniu.

Wakefield był jednym z tak zwanych miejsc w Czerwonej Murze zdobytych przez torysów w wyborach powszechnych w 2019 r., po tym, jak od lat 30. XX wieku był twierdzą Partii Pracy, ale teraz Partia Pracy ma nadzieję ją odzyskać.

W Tiverton i Honiton w Devon, Neil Parish, poseł torysów od 2010 roku, zrezygnował po przyznaniu się, że oglądał pornografię na swoim telefonie w Izbie Gmin.

Liberalni Demokraci są głównym pretendentem w tym wiejskim południowo-zachodnim okręgu wyborczym, gdzie mają nadzieję na odtworzenie wygranych w wyborach uzupełniających w North Shropshire w grudniu oraz Chesham i Amersham rok temu.

Zwycięstwo dla Lib Dems wymagałoby obalenia konserwatywnej większości 24 239, ale lider partii Sir Ed Davey był przekonany, że w przeddzień głosowania szli „łeb w łeb” z torysami.

Johnson odmówił również odpowiedzi na pytania o to, czy posłowie torysów, którzy chcą zmienić zasady wpływowego komitetu backbench z 1922 r., aby zezwolić na kolejne wyzwanie przywódcze za sześć miesięcy, a nie rok, postępowali niesprawiedliwie.

Powiedział: „Jestem całkowicie skoncentrowany na realizacji programu tego rządu. Moją złotą zasadą jest to, że im mniej mówisz o sprawach Westminsteru, tym więcej mówisz o rzeczach, o których chcesz rozmawiać z krajem.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button