Aktualności

Wymarły gad, który wędrował po Ziemi, gdy dinozaury zostały odkryte w USA

Wymarły gad, który żył wśród dinozaurów 150 milionów lat temu, został odkryty na pustkowiach Wyoming.

Maleńkie stworzenie rzuca światło na Tuatara z Nowej Zelandii, ostatniego żyjącego członka grupy, która została prawie całkowicie wyparta przez jaszczurki.

Około 6 cali długości od nosa do ogona „miniaturowa wersja” zmieściłaby się zwinięta w dłoni. Podjadał owady – w tym chrząszcze i prymitywne pluskwiaki wodne. O nazwie Opisthiamimus gregorijego skamieniałe szczątki zostały pogrzebane w skałach z doliny rzeki sięgającej późnej jury.

Wizerunek artysty opisthiamimus gregori
Artystyczne przedstawienie opisthiamimus gregori. Około 6 cali długości od nosa do ogona, zmieściłoby się zwinięte w dłoni. Jego skamieniałe szczątki zostały pogrzebane w skałach z równiny zalewowej rzeki sięgającej późnej jury w dzisiejszym Wyoming.
SWNS/Zenger

Główny autor, dr Matthew Carrano z Smithsonian Institution w Waszyngtonie, powiedział: „Ważne w przypadku Tuatara jest to, że reprezentuje tę ogromną ewolucyjną historię, którą mamy szczęście uchwycić w prawdopodobnie jej końcowym akcie”, dodając, że „nawet chociaż wygląda jak stosunkowo prosta jaszczurka, uosabia całą ewolucyjną epopeję sięgającą ponad 200 milionów lat”.

Tajemnicą jest, dlaczego Tuatara zniknęła, gdy jaszczurki i węże zastąpiły je jako pospolite gady na całym świecie.

Opisthiamimus został dodany do kolekcji Smithsonian Museum, gdzie pozostanie dostępny do przyszłych badań. Może to pomóc naukowcom dowiedzieć się, dlaczego hatterie to wszystko, co pozostało z Rhynchocephalia, podczas gdy jaszczurki rozprzestrzeniły się po całej planecie.

„Te zwierzęta mogły zniknąć częściowo z powodu konkurencji ze strony jaszczurek, ale być może także z powodu globalnych zmian klimatu i zmieniających się siedlisk” – powiedział Carrano.

Skamieniałe szczątki Opisthiamimus gregori
Około 6 cali długości od nosa do ogona, skamieniałe szczątki Opisthiamimus gregori zostały pogrzebane w skałach z doliny rzeki sięgającej późnej jury w dzisiejszym Wyoming.
SWNS/Zenger

„To fascynujące, gdy dominacja jednej grupy ustępuje miejsca innej grupie w czasie ewolucyjnym i nadal potrzebujemy więcej dowodów, aby dokładnie wyjaśnić, co się stało, ale skamieniałości takie jak ta są sposobem, w jaki to poskładamy”.

Skamielina jest prawie całkowicie kompletna, z wyjątkiem ogona i części tylnych nóg. Jego szkielet jest rzadki dla małych prehistorycznych stworzeń. Ich kruche kości były często niszczone, zanim uległy skamieniałości lub gdy wynurzają się z erodującej formacji skalnej w dzisiejszych czasach.

W rezultacie Rhynchocephalia są głównie znane paleontologom z niewielkich fragmentów ich szczęk i zębów.

Tuatara o imieniu Tane w parku dzikiej przyrody Zelandii
Prezydent Niemiec Walter Steinmeier trzyma Tuatara o nazwie Tane w parku przyrody Zelandii 7 listopada 2017 r. W Wellington w Nowej Zelandii. Wymarły gad, który żył wśród dinozaurów 150 milionów lat temu, został odkryty na pustkowiach Wyoming. Maleńkie stworzenie rzuca światło na Tuatara, ostatniego żyjącego członka grupy, która została prawie całkowicie wyparta przez jaszczurki.
Marty Melville-Pool/Getty Images przez Zenger

Współautor David DeMar, współpracownik naukowy, powiedział: „Tak kompletny okaz ma ogromny potencjał do dokonywania porównań ze skamieniałościami zebranymi w przyszłości oraz do identyfikacji lub przeklasyfikowania okazów, które już znajdują się w szufladzie muzeum.

„Dzięki modelom 3D, które posiadamy, w pewnym momencie moglibyśmy również przeprowadzić badania wykorzystujące oprogramowanie, aby przyjrzeć się mechanice szczęk tego stworzenia” – powiedział DeMar.

Opisthiamimus jest opisany w Journal of Systematic Palaeontology.

Naukowcy nazwali nowy gatunek na cześć wolontariusza muzeum Josepha Gregora.

Wyprodukowany we współpracy z SWNS Talker.

Ta historia została przekazana do Newsweeka przez Zenger News.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button