Aktualności

Wyniki skarg na szkockich ministrów zostaną opublikowane w przyszłości po awanturze w tajemnicy

Wyniki skarg dotyczących zastraszania i innych niedopuszczalnych zachowań szkockich ministrów będą rutynowo publikowane w przyszłości, po awanturze związanej z tajemnicą.

Nicola Sturgeon powiedziała, że ​​zarządzi zmiany w obecnym systemie po przyznaniu się, że jest „niekomfortowa” z powodu braku przejrzystości własnego rządu.

Pierwszy minister podjął zobowiązanie po tym, jak rząd szkocki zablokował wynik dochodzenia w sprawie zarzutów zastraszania przez Fergusa Ewinga, byłego sekretarza ds. gospodarki wiejskiej.

Wcześniej twierdził, że ujawnienie wyników dochodzenia może powstrzymać przyszłe skargi, a także może naruszać przepisy o ochronie danych.

Lider Partii Pracy Anas Sarwar powiedział, że sytuacja wskazuje na „kulturę tajemnicy i ukrywania się w sercu SNP”, twierdząc, że pierwszą reakcją partii jest zawsze „zwarcie szeregów”.

W odpowiedzi pani Sturgeon ujawniła, że ​​zleciła przegląd systemu w celu opublikowania wyników podobnych dochodzeń w przyszłości.

Powiedziała, że ​​wiązałoby się to z wprowadzeniem zmian w kodeksie ministerialnym i prawdopodobnie również w procedurze składania skarg przez rząd szkocki, która dopiero niedawno została zreorganizowana w następstwie afery Alexa Salmonda.

Powiedziała jednak, że zmiany nie mogą mieć zastosowania do poprzednich dochodzeń, co oznacza, że ​​wynik dochodzenia w sprawie pana Ewinga pozostanie tajny. Wcześniej zaprzeczył wszelkim oskarżeniom o wykroczenie.

„Jest absolutnie tak, że jesteśmy ograniczeni pod względem tego, co możemy publikować, ze względu na wymogi prawne, ochronę danych i kwestie poufności” – powiedziała MSP.

„To nie jest sytuacja, w której czuję się komfortowo. Nie czułem się z tym komfortowo, jak prawdopodobnie ludzie mogli zobaczyć, kiedy odpowiadałem na te pytania wcześniej, kiedy ostatnio mnie o to pytano.

„W związku z tym poprosiłem o dalszą radę. Poprosiłem o radę, czy w przyszłości będą możliwe, abyśmy mogli publicznie informować o wynikach skarg dotyczących ministrów i czy istnieje sposób, aby to zrobić bez naruszania wymogów prawnych, o których wspomniałem.”

Sarwar powiedział, że „wygodne” jest to, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania do wcześniejszych dochodzeń, dodając: „Nawet eksperci prawni uważają, że nie ma powodu, aby tutaj ukrywać się za RODO.

„Nikt nie prosi o publikowanie danych osobowych ofiary, ale całkiem rozsądne jest poprosić szkocki rząd o wyjaśnienie wyniku śledztwa w sprawie szkockich ministrów”.

Oficjalny rzecznik pani Sturgeon powiedział później, że nie ma harmonogramu, kiedy zmiany zostaną wprowadzone.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button