Rozrywka

Wypróbowałem ulubioną maszynę do ćwiczeń Lady Gagi i teraz jestem uzależniony

Właśnie wtedy, gdy pomyślałem, że wypróbowałem każdy niezwykły trening, jaki można sobie wyobrazić – od HIIT ze sztangą po interwały w kickboxingu i bieżni, jogę na desce wiosłowej i jazdę na basenie – VersaClimber wkroczył na scenę.

Słyszałem pocztą pantoflową, że nowe studio treningowe o nazwie Rise Nation otwiera się w Nowym Jorku (5 minut od miejsca, w którym mieszkałem, nie mniej) i wkrótce zacznie oferować bardzo niekonwencjonalny sposób ćwiczeń z maszyną VersaClimber. Przesłanka? Ćwiczenia na tym sprzęcie — który wygląda prawie jak maszyna do wiosłowania na stojąco — naśladują naturalny ruch wspinaczki i pozwalają na intensywny, spocony i nieobciążający wysiłku trening cardio.

VersaClimber, który istnieje od 1981 roku, zyskał sporą rzeszę celebrytów. Na przykład Lady Gaga twierdziła, że ​​ćwiczy śpiew na swoim VersaClimber przed wielkimi występami, aby ćwiczyć wytrzymałość sercowo-naczyniową. Jennifer Aniston wyznała swoją miłość do maszyny do ćwiczeń, a Lebron James posiada nie jedną, ale… trzy VersaClimbers, według ESPN.

Moje pierwsze zajęcia w Rise Nation sprawiły, że byłem obolały i bez tchu, oczywiście – ale także natychmiast nawróciłem się na kult wspinaczki pionowej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o treningu na maszynie VersaClimber.

Co to jest VersaClimber?

Powstanie narodu

Aby poruszać się na VersaClimber, musisz jednocześnie pchać i ciągnąć za kierownicę urządzenia rękami oraz do pedałów nogami. Istnieje możliwość wyboru między wykonywaniem pełnych, wydłużonych kroków lub szybszych, bardziej wzburzonych, koordynując dolną i górną połowę ciała. Abigail Olshavsky, instruktorka Rise Nation w Nowym Jorku, porównuje ruchy do „pionowego wspinacza górskiego”.

Podczas treningu osiągana jest aktywacja całego ciała: mięśnie czworogłowe, ścięgna podkolanowe, łydki, pośladki, brzuch, plecy i ramiona pracują przez cały czas. Od Ciebie zależy, jaki opór przełożeń chcesz uzyskać podczas wspinaczki. Oczywiście wyższy opór optymalizuje elementy siłowe treningu, podczas gdy niższy opór (i wyższa prędkość) celuje w większą wytrzymałość układu krążenia.

Poszczególne zajęcia VersaClimbing, które brałem, trwały tylko 30 minut, co okazało się wystarczającą ilością czasu, aby wykorzystać wszystkie funkcje wspinacza pionowego i później odczuć jego efekty. Jednak nie ma „ograniczenia” długości treningu VersaClimber; ze względu na jego niewielki wpływ, dłuższe czasy trwania są bardzo wykonalne w miarowym tempie i przy wysokim oporze… jeśli jesteś gotowy na wyzwanie.

Urządzenie jest przeznaczone nie tylko do użytku na zajęciach Rise Nation, BTW — możesz uzyskać do niego dostęp w niektórych lokalizacjach Equinox i Lifetime Fitness, a także w innych studiach fitness lub możesz kupić urządzenie do domowej siłowni.

Korzyści z treningów VersaClimber

Ponieważ VersaClimbing jest bardziej nietradycyjnym sposobem ćwiczeń, może pomóc wzmocnić grupy mięśni, nad którymi możesz nie pracować w inny sposób. „Mięśnie dłoni, palców i przedramion są zaangażowane, ponieważ trzymasz kierownicę i mocno trzymasz”, mówi Olshavsky. A siła chwytu jest ważna w codziennych czynnościach, takich jak otwieranie słoików i podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Dla osób z urazami lub ograniczeniami ruchowymi VersaClimbing zapewnia również zrównoważony sposób na zwiększenie zakresu ruchu bez promowania dalszych uszkodzeń. Keegan Ross, PT, DPT, SCS, CSCS, specjalista ds. wydajności i fizjoterapeuta w EXOS, ośrodku sportowym, który szkoli takie osoby jak drafty do NFL, potwierdza korzyści, jakie VersaClimbing zapewnia swoim pacjentom odwykowym.

Ross uważa, że ​​odpowiedniki cardio VersaClimber, takie jak rower stacjonarny, zapewniają mniejsze zapotrzebowanie metaboliczne. W końcu fakt, że VersaClimber „obciąża” całe ciało, pozwala spalić około 300-800 kalorii podczas jednej 30-minutowej sesji, według Cleveland Clinic.

Na zajęciach treningowych VersaClimbing to także świetny sposób na wprowadzenie przyjaznej rywalizacji i motywacji do sesji ćwiczeń. Wspinacz rejestruje statystyki, takie jak tempo i liczba pokonanych stóp, a niektóre studia pokazują te wskaźniki na tabelach wyników podczas zajęć (podobnie jak w studiach treningowych, takich jak CycleBar i Orangetheory). „Mogę mieć grupę sportowców przechodzących 10-sekundowy sprint z minutową regeneracją i mogę to łatwo porównać [them] do siebie na podstawie tego, ile stóp wspięli się w tym przedziale – mówi Ross. „Automatycznie tworzy konkurencję, zaangażowanie i przesuwa granice całej grupy”.

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do treningu

Krzywa uczenia się VersaClimbing jest dość stroma, ale nie jest to coś, co powinno zniechęcać do próbowania. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz wsiadłem na wspinaczkę, trochę czasu zajęło mi „przekalibrowanie” mojego ciała i osiągnięcie odpowiedniego przepływu ruchu. Po chwili jednak poruszanie się po maszynie zaczęło wydawać się drugą naturą.

Jeśli próbujesz treningu VersaClimber po raz pierwszy, Olshavsky zaleca wcześniejsze przybycie do studia, abyś mógł popracować z instruktorem nad opanowaniem podstaw przed rozpoczęciem zajęć. “[At Rise Nation] ustawiamy nowych uczestników w idealnej formacji ciała, aby uniknąć kontuzji, jak najlepiej wykorzystać trening i po prostu upewnić się, że robią to właściwie” – mówi Olshavsky. Coś do zapamiętania? „Mówimy również początkującym, że choć brzmi to przerażająco, to zupełnie normalne, że dłonie lub stopy odczuwają lekkie drętwienie lub mrowienie. Trzymanie czegoś przez 30 minut po prostu nie jest czymś, co robimy w naszym codziennym życiu”.

Jak wspomniano, członkostwo w siłowni nie jest konieczne, aby rozpocząć wspinaczkę: wspinaczki pionowe można ustawić w sypialniach, salonach i biurach do codziennego użytku. Chociaż OG VersaClimber kosztuje 3195 USD za model podstawowy, istnieje wiele alternatywnych wspinaczy, które można kupić, które oferują ten sam ruch za mniej. Niezależnie od tego, w którą stronę pójdziesz, Ross zaznacza, że ​​wspinacz ma niewielką powierzchnię w porównaniu z innymi urządzeniami fitness, co jest ogromną zaletą, jeśli wciskasz go do domowego studia.

Werdykt

Osobiście uwielbiam wychodzić z zalanego potem studia fitness i czuć, że wykorzystuję maksymalny potencjał swojej energii — co było normą po każdych zajęciach VersaClimbing, które brałem. Mimo to Olshavsky twierdzi, że VersaClimber może pracować dla osób na każdym etapie ich podróży fitness – więc jeśli nie lubisz przechodzić od zera do 100 podczas treningu, możesz dostosować sesję ćwiczeń do swoich upodobań.

Trening o niskiej intensywności, który zapewnia korzyści zdrowotne i siłowe praktycznie we wszystkich grupach mięśniowych? Będę wskakiwał na wspinacza przy każdej okazji.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button