Aktualności

Zachód rozpoczął „totalną wojnę hybrydową” z Rosją, twierdzi minister spraw zagranicznych Putina

Minister spraw zagranicznych Rosji mówi, że Zachód ogłosił „totalną wojnę hybrydową” przeciwko Rosji, ale że wytrzyma sankcje poprzez nawiązanie głębszych partnerstw z Chinami i Indiami.

W przemówieniu wygłoszonym 80. dzień po inwazji Rosji na Ukrainę Siergiej Ławrow zwrócił uwagę na falę sankcji nałożonych przez Zachód w celu przedstawienia Rosji jako celu, a nie sprawcy agresji.

Powiedział, że Moskwa zrobiła „wszystko, aby uniknąć bezpośredniego starcia”, ale powiedział, że „przyjęli wyzwanie”.

„Zbiorowy Zachód wypowiedział nam totalną wojnę hybrydową i trudno przewidzieć, jak długo to wszystko potrwa, ale jasne jest, że konsekwencje odczują wszyscy bez wyjątku” – powiedział.

„Zrobiliśmy wszystko, aby uniknąć bezpośredniego starcia – ale teraz, gdy wyzwanie zostało rzucone, oczywiście je akceptujemy. Sankcje nie są nam obce: prawie zawsze istniały w takiej czy innej formie”.

Vera Kosolopenko patrzy na swoją zniszczoną szklarnię po tym, jak jej dom został trafiony przez rosyjskie bombardowania, we wsi Bezruky, dystrykt Derhaczi, obwód charkowski (Reuters/Ricardo Moraes)

Wysiłki Zachodu mające na celu izolację Rosji były skazane na niepowodzenie, powiedział Ławrow, wskazując jednocześnie na znaczenie stosunków Rosji z Chinami, Indiami, Algierią i krajami Zatoki Perskiej.

Ławrow przedstawił również strategię, na której Moskwa pokłada swoje nadzieje, próbując złagodzić uderzenie w swoją gospodarkę i zbudować nowe rynki gdzie indziej.

Przytoczył sankcje, które obejmowały zajęcie prawie połowy rosyjskich rezerw walutowych o wartości 640 miliardów dolarów (52 miliardy funtów), jako dowód na to, że nikt nie jest bezpieczny przed wywłaszczeniem i „piractwem państwowym” oraz na potrzebę zmniejszenia przez kraje gospodarki poleganie na Stanach Zjednoczonych i ich sojusznikach.

„Nie tylko Rosja, ale także wiele innych zmniejsza zależność od dolara amerykańskiego, zachodnich technologii i rynków” – powiedział, nie przedstawiając dowodów.

Powiedział, że wysiłki Zachodu mające na celu izolację Rosji były skazane na niepowodzenie.

Stosunki Rosji z Chinami były najlepsze, jakie kiedykolwiek były i rozwijała uprzywilejowane strategiczne partnerstwo z Indiami.

Wracając właśnie z podróży na Bliski Wschód, przypomniał także o znaczeniu więzi z Egiptem, Algierią i krajami Zatoki Perskiej, a także z Azją, Afryką i Ameryką Łacińską.

Jednym z przykładów wywołanego sankcjami zwrotu w eksporcie jest to, że Rosja sprzedała Indiom dwa razy więcej ropy naftowej w ciągu dwóch miesięcy po inwazji na Ukrainę niż w całym 2021 roku, ponieważ zachodnie kraje ograniczyły zakupy rosyjskiej ropy, a indyjskie rafinerie przejęły możliwość zakupu ze zniżką.

Pomimo nalegań Rosji, że może prosperować pod sankcjami, jej gospodarka jest na dobrej drodze do skurczenia się o około 8,8% do 12,4%, według dokumentu ministerstwa gospodarki, do którego dotarł Reuters, i nie powróci do rozmiarów sprzed inwazji przed 2026 r.

Stało się to, gdy prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł swojego fińskiego odpowiednika, jeśli Finlandia zrealizuje plany ubiegania się o członkostwo w NATO, stosunki między dwoma sąsiadami mogą zostać „negatywne”.

Służba prasowa Kremla poinformowała w oświadczeniu, że Putin powiedział Sauli Niinisto, że porzucenie przez Finlandię „tradycyjnej polityki neutralności wojskowej byłoby błędem, ponieważ nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa Finlandii”.

„Taka zmiana w polityce zagranicznej państwa mogłaby negatywnie wpłynąć na relacje rosyjsko-fińskie, budowane przez wiele lat w duchu dobrego sąsiedztwa i partnerstwa i przynoszące obopólne korzyści” – dodano w oświadczeniu.

Odpowiedź pojawiła się po tym, jak Niinisto powiedział Putinowi w rozmowie telefonicznej, że militarnie niezaangażowany nordycki kraj, który ma złożoną historię ze swoim ogromnym wschodnim sąsiadem, „zdecydował się ubiegać o członkostwo w NATO w nadchodzących dniach”.

(PLIKI) To zdjęcie pliku zrobione 27 lipca 2017 r. pokazuje prezydenta Finlandii Sauli Niinisto (R) i prezydenta Rosji Władimira Putina, ściskający sobie ręce po konferencji prasowej w hotelu Punkaharju w Savonlinna w Finlandii.  - Prezydent Finlandii Sauli Niinisto rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem 14 maja 2022 r. w sprawie wniosku tego kraju nordyckiego o członkostwo w NATO, który ma zostać oficjalnie ogłoszony w ten weekend, podało jego biuro.  (Zdjęcie: Alexander NEMENOV / AFP) (Zdjęcie: ALEXANDER NEMENOV / AFP przez Getty Images)
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto (R) i prezydent Rosji Władimir Putin podają sobie ręce 27 lipca 2017 r. (Zdjęcie: Alexander Nemenov/AFP via Getty)

Biuro Niinisto poinformowało w oświadczeniu, że fińska głowa państwa powiedziała Putinowi, jak wyraźnie zmieniło się środowisko bezpieczeństwa Finlandii po inwazji Moskwy 24 lutego na Ukrainę, i zwróciła uwagę na żądania Rosji wobec Finlandii, by nie ubiegała się o członkostwo w 30-tych państwach członkowskich. Sojusz.

„Dyskusja (z Putinem) była prosta, jednoznaczna i odbyła się bez przesady. Uważano, że ważne jest unikanie napięć” – powiedział Niinisto, prezydent Finlandii od 2012 roku i jeden z nielicznych zachodnich przywódców, którzy przez ostatnią dekadę prowadzili regularny dialog z Putinem.

Niinisto zaznaczył, że powiedział już Putinowi na ich pierwszym spotkaniu w 2012 roku, że „każdy niezależny naród zmaksymalizuje swoje własne bezpieczeństwo”.

„Tak jest nadal. Przystępując do NATO Finlandia wzmocni własne bezpieczeństwo i przejmie odpowiedzialność. To nie jest coś z dala od nikogo” – powiedział Niinisto.

Niinisto podkreślił, że Finlandia, pomimo prawdopodobnego przyszłego członkostwa w NATO, chce kontynuować dwustronne stosunki z Rosją w „praktycznych kwestiach generowanych przez przygraniczne sąsiedztwo” i ma nadzieję na współpracę z Moskwą „w sposób profesjonalny”.

Zgodnie z oświadczeniem Kremla obaj przywódcy rozmawiali także o operacji wojskowej Rosji na Ukrainie i możliwości politycznego rozwiązania sytuacji.

Putin powiedział, że negocjacje między Moskwą a Kijowem zostały zawieszone z powodu „braku zainteresowania Ukrainy poważnym i konstruktywnym dialogiem”.

Rozmowa została przeprowadzona z inicjatywy Finlandii, podało biuro Niinisto.

Finlandia dzieli 830-milową granicę z Rosją. W niedzielę spodziewane jest oficjalne oświadczenie pana Niinisto i pani Marin z Finlandii, aby ubiegać się o członkostwo w NATO.

Sąsiadująca Szwecja ma zdecydować o swoim stanowisku wobec NATO, również w niedzielę na posiedzeniu rządzącej Partii Socjaldemokratycznej pod przewodnictwem premier Magdaleny Andersson.

Dodatkowe raporty Reutersa i AP

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button