Rozrywka

Zagubione taśmy pokazują dzieci z Czarnobyla świecące na zielono, a mężczyzn z bliznami po horrorze

Katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku jest uważana za najgorszą awarię nuklearną w historii – ale nowe dowody pokazują, że szkody były znacznie większe niż wcześniej sądzono.

Nowy film dokumentalny Sky TV, Czarnobyl: utracone taśmy, ujawnia ponure obrażenia odniesione przez pracowników służb ratunkowych i przerażające wady wrodzone spowodowane promieniowaniem z wybuchu w reaktorze nr 4 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu,

Według oficjalnych danych w początkowej eksplozji zginęło dwóch pracowników, a kolejnych 28 zmarło w wyniku ostrego zatrucia promieniowaniem.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Samobójcze” rosyjskie wojska zakłócają radioaktywny pył w „czerwonym lesie” w Czarnobylu

Uważa się jednak, że o wiele więcej osób zmarło w wyniku bezpośrednich skutków katastrofy, a niektóre szacunki mówią o 985 tys. ofiar śmiertelnych.

Zagubione taśmy pokazują czarnobylskie dzieci świecące na zielono

Nie można obliczyć liczby wad wrodzonych spowodowanych przez pióropusz opadu radioaktywnego, który rozciągał się aż do Walii.

Na nagraniu uzyskanym przez Sky pokazano niemowlęta z plamami „świecącej się” zielonej skóry, a także wiele innych umierających na nieuleczalne nowotwory, które przed wypadkiem w Czarnobylu uważano za niezwykle rzadkie.

Dokument opowiada także o niesamowitym bohaterstwie ratowników wysłanych, by zaradzić początkowej eksplozji i pożarowi.

Wielu z nich zostało wysłanych do płonącego budynku reaktora bez sprzętu ochronnego lub z niewielką ilością sprzętu ochronnego, w wyniku czego wielu z nich zostało z przerażającymi bliznami.

Uważa się, że około 80% rosyjskich żołnierzy stacjonujących w Czarnobylu w tym roku zginęło (Zdj .: HBO) Czytaj więcej Pokrewne artykuły Czytaj więcej Pokrewne artykuły

Strażak Leonid Shavrey opowiedział, jak jego młodszy brat Petr był po służbie, kiedy wyszedł alarm.

Petr nie miał czasu, aby zatrzymać się i podnieść sprzęt: „Ochrona nie miała znaczenia, ale czas był kluczowy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni” – powiedział Leonid.

Petr pomagał kierować wozami strażackimi po terenie, usuwając przeszkody, gdy szedł.

Tysiące dzieci urodziło się z rzadkimi, nieuleczalnymi nowotworami w wyniku wypadku Czytaj więcej Pokrewne artykuły

W pewnym momencie Petr podniósł mały metalowy przedmiot, który blokował drogę i skóra na jego dłoniach odkleiła się.

Leonid mówi, że używanie wody do ognia nie było bezpieczne ze względu na niebezpieczeństwo związane z odsłoniętymi kablami elektrycznymi, więc zamiast tego walczyli z ogniem, rzucając na niego piasek i tłukąc płomienie brezentowymi wężami.

Mówi, że warunki były niemożliwe: „Przy najmniejszym wzroście temperatury asfalt natychmiast się zapalił. Jeśli się na niego nadepnęło, nie można było postawić jednej stopy przed drugą — zerwał buty”.

Dokument ujawnia szokujący nowy materiał filmowy przedstawiający następstwa eksplozji. Przeczytaj więcej pokrewnych artykułów

Śmiertelnie radioaktywne izotopy, takie jak cez-137, jod-131 i stront-90, unosiły się w powietrzu. Około 600 sowieckich pilotów zaryzykowało niebezpiecznie wysoki poziom promieniowania, by przelecieć tysiące lotów nad reaktorem nr 4, próbując odciąć źródło chmura radioaktywna.

Szokujące nagranie jednego śmigłowca Mi-8 wpadającego w płonący reaktor pojawiło się dopiero po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, a wideo w wysokiej rozdzielczości z incydentu jest pokazywane w filmie po raz pierwszy.

Ukraiński rząd nadal wypłaca świadczenia dziesiątkom tysięcy osób pozostających na utrzymaniu mężczyzn, którzy zginęli w wyniku katastrofy w Czarnobylu.

Bardzo niewielu „likwidatorów” wysłanych do walki z ogniem w Czarnobylu otrzymało sprzęt ochronny

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wojska rosyjskie ponownie zajęły zlikwidowany reaktor, ich ciężki sprzęt wzburzył wciąż radioaktywną glebę tak zwanego „Czerwonego Lasu”.

Dziesiątki, a może setki z nich trafiło do szpitala z powodu narażenia na radioaktywny brud i pył Czarnobyla.

Po 36 latach ponura liczba ofiar śmiertelnych katastrofy wciąż rośnie.

CZYTAJ DALEJ:

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button