Aktualności

Zapytaj Jenny: Czy mój syn powinien dzielić rachunki z przyjaciółmi na różne nazwiska, czy też powinni mieć to samo nazwisko?

Droga Reeno,

Mój syn idzie na drugi rok studiów i przeprowadza się do domu z przyjaciółmi. Chce wiedzieć, czy powinien dzielić rachunki z przyjaciółmi na różne nazwiska, czy wszyscy powinni mieć to samo nazwisko?

Reena Sewraz, starszy redaktor ds. pieniędzy w Który? która w tym tygodniu zastępuje Jenny Ross, mówi ….

Ustalenie, jak podzielić się odpowiedzialnością za płacenie rachunków z nowymi przyjaciółmi, których właśnie poznałeś w salach lub na kursie, może być niezręczne, ale ważne jest, aby twój syn rozpoczął dyskusję, ponieważ decyzje mogą mieć dla niego długotrwałe konsekwencje daleko poza Uniwersytet.

Czynsz za większość udziałów w prywatnych domach studenckich nie obejmuje rachunków, takich jak gaz, prąd, woda, abonament telewizyjny lub łącze szerokopasmowe (jeśli wszyscy w domu są studentami w pełnym wymiarze godzin, będą zwolnieni z podatku lokalnego). Będą one musiały zostać założone u wskazanego posiadacza konta i zwykle konta bankowego, z którego będą pobierane płatności poleceniem zapłaty, gdy twój syn i jego przyjaciele się wprowadzą.

Nie ma jednego właściwego sposobu na zorganizowanie płacenia tych rachunków we wspólnym domu, ale ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób płatności zostaną sprawiedliwie podzielone, zapewniając jednocześnie, że wszystkie rachunki są opłacane na czas i wszyscy czują się komfortowo z podejmowanym ryzykiem.

Jedną z opcji jest, aby jeden współlokator wpłacił wszystkie rachunki na jego nazwisko, a każdy co miesiąc przelewał na swoje konto to, co jest mu winien. Może się to wydawać najprostszym rozwiązaniem, ale oznacza to, że jedna osoba otrzymuje nagrodę w postaci stworzenia historii kredytowej (niektórzy dostawcy usług użyteczności publicznej zgłaszają się do biur informacji kredytowej), ale także podejmuje ryzyko, jeśli coś pójdzie nie tak.

Ważne jest, aby pamiętać, że ktokolwiek widnieje na rachunku, zobowiązany jest do zapłaty całej kwoty. Jeśli więc ktoś nie zapłaci swojego udziału i nikt inny nie może go pokryć, konto może popaść w zaległości. Doprowadzi to do niewywiązania się z historii kredytowej posiadacza rachunku, która może pozostać tam nawet przez sześć lat i wpłynąć na jego zdolność do zabezpieczenia kolejnego najmu lub kredytu, takiego jak hipoteka w przyszłości.

Jednym ze sposobów uniknięcia ryzyka i nagrody przez jedną osobę jest sprawdzenie, czy rachunki można założyć dla wielu posiadaczy kont. W ten sposób każdy z posiadaczy konta ma motywację do terminowego uregulowania rachunku, ponieważ można go gonić za zapłatą, a wpływ (pozytywny lub negatywny) na raporty kredytowe jest dzielony.

Jeśli założenie konta z wieloma posiadaczami kont nie jest opcją, mogą zamiast tego wziąć rachunek lub dwa. Udostępniony arkusz kalkulacyjny może pomóc w śledzeniu lub wypróbować bezpłatną aplikację do dzielenia rachunków, która wykonuje za nich całą matematykę. Splitwise pozwala na przykład żądać płatności z grupami znajomych, dodawać terminy płatności i wyjaśniać, co jest należne – nie ma sensu wysyłać komuś 10 funtów za rachunek za wodę, jeśli jest ci winien 11 funtów za gaz i prąd – £ 1 wystarczy.

Po podjęciu decyzji, jakie nazwiska widnieją na rachunkach, niektóre grupy mogą uznać za utworzenie wspólnego konta, na którym opłacane są wszystkie rachunki, z łatwiejszego sposobu radzenia sobie z dzieleniem się rachunkami, ponieważ eliminuje to kłopoty ze spłacaniem się nawzajem. Ale wspólne konto powinno być otwierane tylko z osobami, którym naprawdę ufasz.

Wspólne konto może utworzyć łącze finansowe w Twoim raporcie kredytowym, a ponieważ każdy ma równy dostęp do funduszy, istnieje szansa, że ​​współlokator może zanurzyć się w gotówce i nie uzupełnić jej, pozostawiając grupie brak na nadchodzące płatności. Lepszym rozwiązaniem może być ustanowienie stałego zlecenia do kont innych.

Budżety studenckie będą napięte, a ostatnią rzeczą, jakiej będzie chciał twój syn, jest kłótnia ze współlokatorami o pieniądze. Przeprowadzenie szczerej rozmowy wcześnie może zapewnić, że wszyscy będą wiedzieć, na czym stoją i uniknąć pozostawienia nikogo bez kieszeni.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button